Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek endoprotezoplastyki w szpitalu w Nisku wśród najlepszych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Operacje wymiany stawów są możliwe dzięki zakupowi najwyższej klasy sprzętu, umożliwiającego wykonywanie zabiegów
Operacje wymiany stawów są możliwe dzięki zakupowi najwyższej klasy sprzętu, umożliwiającego wykonywanie zabiegów Szpital w Nisku
Szpital Powiatowy imienia Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku, realizując założenia Strategii Rozwoju oraz Programu Naprawczego, intensywnie rozszerza zakres usług ortopedycznych, ze szczególnym naciskiem na rozwój endoprotezoplastyki stawów biodrowych, kolanowych, stawu ramiennego, łokciowego, nadgarstka, stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych, zgodnie z najnowszymi trendami w tym zakresie.

Obecnie, w zakresie alloplastyki stawów biodrowych (alloplastyka polega na wymianie chorego stawu biodrowego na sztuczny), bardzo dynamicznie rozwijają się techniki małoinwazyjne, w szczególności dostęp przedni MIS (skrót od Minimal Invasive Surgery), minimalizujący uszkodzenie śródoperacyjne tkanek miękkich i maksymalnie oszczędzający mięśnie stawu biodrowego.

Jest to praktycznie jedyny dostęp operacyjny, który nie wymaga odłuszczenia lub odcięcia przyczepów mięśniowych. Daje to możliwość szybkiego uruchomienia pacjenta już w pierwszej dobie po zabiegu i bardzo szybkiego powrotu do życia codziennego.

Kolejną zaletą jest niewielka śródoperacyjna utrata krwi, oraz minimalna blizna skórna w granicach około 6-10 centymetrów. Tego typu chirurgia może być stosowana u prawie wszystkich pacjentów bez względu na wiek i grubość tkanki podskórnej. Wymaga posiadania odpowiednich narzędzi do małoinwazyjnego zabiegu i oczywiście doświadczenia zespołu operatorów. Wyszkolenie personelu Ośrodek Endoprotezoplastyki niżańskiego szpitala osiągnęło poziom pozwalający na szkolenia lekarzy z innych ośrodków w zakresie wymienionych zabiegów.

Stosowanym w niżańskim ośrodku zabiegom endoprotezoplastyki stawów poddają się pacjenci przybywający do placówki z terenu całego województwa podkarpackiego, a także z odległych części kraju. Aby osiągnąć tak wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych, potrzebny był wieloletni wysiłek, począwszy od nowych inwestycji – budowy nowego, nowoczesnego pawilonu, w którym znajduje się oddział ortopedyczny, monitorowane nowoczesne sale pooperacyjne, blok operacyjny wraz w pełni wyposażoną salą nadzoru poznieczuleniowego, po zakup nowoczesnego, najwyższej klasy sprzętu, umożliwiającego wykonywanie tego typu zabiegów: aparat rentgenowski ramię C, artroskop - urządzenie medyczne, będące odmianą endoskopu, służące do przekazywania obrazu z wnętrza stawu, system napędów ortopedycznych, instrumentarium i narzędzia zabiegowe, aparaty anestezjologiczne.

Budowa pomieszczeń i zakup sprzętu medycznego możliwe było dzięki środkom finansowym pozyskanym z Funduszy Europejskich, od powiatu niżańskiego oraz środkom własnym szpitala. Najistotniejszym elementem tego wieloletniego planu, było pozyskanie i wyszkolenie kadry lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów oraz stworzenie świetnie współpracującego zespołu nakierowanego na realizację procedur medycznych na najwyższym poziomie przy zachowaniu jak najlepszych standardów obsługi pacjentów.

- Czerpie ogromną satysfakcję z uzyskiwanych rezultatów leczenia i wdrażania nowych procedur medycznych umożliwiających powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - zapewnia dyrekcja szpitala.

- Ośrodek endoprotezoplastyki niżańskiego szpitala jest przykładem na to, że nawet w bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się szpitale, poprzez niedostosowany do realiów funkcjonowania opieki szpitalnej system ich finansowania, można, dzięki determinacji zespołów medycznych i wsparciu samorządu lokalnego, osiągać tak istotne, z punku widzenia potrzeb pacjentów, rezultaty w zakresie udostępniania pacjentom nowoczesnych technik medycznych – mówi starosta niżański Robert Bednarz. Zabieg implantowania stawu biodrowego polega na usunięciu stawu biodrowego zniszczonego przez chorobę zwyrodnieniową czy uraz i zastąpieniem zniszczonej części stawem sztucznym, czyli protezą. Implanty są wykonane z materiałów biokompatybilnych, czyli akceptowanych przez organizm i odpornych na korozje i niszczenie.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie