MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierscy lekarze przeprowadzili innowacyjny zabieg kardiologiczny. Na czym polegał? Zobaczcie film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Innowacyjny zabieg wszczepienia reduktora przepływu w zatoce wieńcowej wykonano w pracowni rentgenodiagnostyki zabiegowej Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. Zabieg medyczny wykonano po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim.

Sandomierscy lekarze przeprowadzili innowacyjny zabieg kardiologiczny

Zabieg wszczepienia reduktora przepływu w zatoce wieńcowej przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym u pacjenta po licznych interwencjach wieńcowych, z oporną na leczenia farmakologiczne dławicą piersiową.

- Jest to nowy zabieg, który stosuje się u pacjentów z niestabilną dławicą piersiową - powiedział doktor Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. - Co wyróżnia nasz szpital? To, że jest to pierwszy rodzaju tego zabieg w województwie świętokrzyskim . Inne ośrodki Lublin, Rzeszów, Warszawa wykonują podobne zabiegi. Natomiast w województwie świętokrzyskim nasz ośrodek był pierwszy.

Dyrektor Kos dodaje, że innowacyjnych zabiegów wykonywanych przez zabiegowych kardiologów w sandomierskim szpitalu jest coraz więcej. - Jednym z nich był zabieg kardiologiczny z użyciem pompy Impella – przypomniał dyrektor Kos. - Nasz zespół rozwija się i stara się wykonywać w naszym szpitalu jak najszerszą gamę zabiegów kardiologii zabiegowej - dodawał.

Metoda przezskórnego wszczepienia reduktora zatoki wieńcowej wykonywana jest w Polsce od trzech lat. Jedynie nieliczne polskie ośrodki przeprowadzają po kilka tego typu zabiegów rocznie.

Zabieg wykonywany jest z nakłucia żyły szyjnej i polega na kontrolowanym zwężeniu zatoki wieńcowej przy użyciu rozprężalnego na balonie stentu o kształcie klepsydry. Wskutek zabiegu dochodzi do stopniowego zwężenia pola przepływu przez zatokę wieńcową z redystrybucją przepływu krwi z obszarów o lepszym do obszarów o gorszym ukrwieniu mięśnia sercowego.

Po przeprowadzonym zabiegu sandomierski szpital stał się kolejną a jednocześnie pierwszą świętokrzyską placówką służby zdrowia, gdzie oporna na farmakoterapię dławica piersiowa bez dalszych możliwości rewaskularyzacji może być leczona tą nową przezskórną metodą.

Dyrektor sandomierskiej lecznicy doktor nauk medycznych Marek Kos zachęca wszystkie świętokrzyskie szpitale do kierowania pacjentów z oporną dławica piersiową do szpitala w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sandomierscy lekarze przeprowadzili innowacyjny zabieg kardiologiczny. Na czym polegał? Zobaczcie film - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie