MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Radioterapii w tarnobrzeskim szpitalu ma być gotowy za półtora roku. Podpisano umowę na budowę

Marcin Radzimowski
Umowę podpisali dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak (drugi od prawej) i Thomas Schantl, prezes VAMED Polska
Umowę podpisali dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak (drugi od prawej) i Thomas Schantl, prezes VAMED Polska Marcin Radzimowski
Polski oddział austriackiej firmy VAMED zaprojektuje, zbuduje i wyposaży Ośrodek Radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. We wtorek podpisano umowę na wykonanie inwestycji.

Budynek powstanie na powierzchni 577 metrów kwadratowych pomiędzy pawilonem D, D1, D2 a pawilonem B - Centrum Onkologii, ma zostać oddany do użytku już za półtora roku. Finalnie będzie tworzył jednolity zespół z istniejącym obecnie Pawilonem Onkologicznym.

W ramach inwestycji w Ośrodku Radioterapii będą dwa akceleratory liniowe, nowoczesny tomograf komputerowy i kompleksowy system planowania leczenia wraz z pozostałym niezbędnym wyposażeniem.

Projekt rozbudowy Centrum Onkologicznego w Tarnobrzegu zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wkład własny na realizację inwestycji zabezpieczy Samorząd Województwa Podkarpackiego przy wsparciu budżetu państwa. Wartość zadania wynosi około 40,5 miliona złotych.

We dzisiejszej uroczystości wzięli udział między innymi Stanisław Kruczek członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, doktor nauk medycznych Jan Gawełko - specjalista onkologii klinicznej, przedstawiciele firmy VAMED Polska z prezesem zarządu Thomasem Schantl’em oraz dyretorzy tarnobrzeskiego szpitala - Wiktor Stasiak i Krzysztof Stolarski.

- Cały projekt, na którego realizację zarząd województwa podpisał umowę w sierpniu ubiegłego roku, obejmuje trzy główne zadania. Największe i najważniejsze to budowa Ośrodka Radioterapii, kolejnym zadaniem będzie utworzenie dwóch dodatkowych sal operacyjnych, trzecim zadaniem, już zrealizowanym, była dostawa nowoczesnego aparatu rtg - przypomniał dyrektor tarnobrzeskiego szpitala, Wiktor Stasiak.

Dyrektor mówił też o długiej drodze do obecnej inwestycji. Pierwszym krokiem było wpisanie Tarnobrzega jako ośrodka, który w 2017 roku znalazł się na mapie potrzeb onkologicznych jako trzeci w województwie Podkarpackim, po Rzeszowie i Brzozowie.

- Cały budynek będzie miał kubaturę ponad 5000 metrów sześciennych. Zasadniczym elementem będą dwa punkty, w których zostaną ulokowane akceleratory, cały system pomieszczeń towarzyszących związanych z przygotowaniem pacjentów i ich obsługą - wyliczał dyrektor Stasiak.

W imieniu firmy VAMED głos zabrał doktor nauk medycznych Krzysztof Prześliwski, związany z Podkarpaciem - między innymi przez kilkanaście lat był prezesem Centrum Medycznego w Łańcucie.

- Z tym regionem jestem bardzo związany, dlatego cieszę się, że austriackiej firmie reprezentowanej przez polski oddział udało się pokonać konkurencję innych firm, które zajmują się budową i przygotowaniem tego typu inwestycji - mówił doktor Krzysztof Prześliwski. - Firma VAMED jest firmą z olbrzymim doświadczeniem, która głównie w Austrii ale też na całym świecie zrealizowała ponad 600 inwestycji w ochronie zdrowia. Z całą pewnością ta inwestycja jest niezwykle istotna nie tylko dla samego Tarnobrzega, ale dla dużej części województwa podkarpackiego. Uruchomienie ośrodka z dwoma akceleratorami w zasadzie wyczerpuje w docelowym modelu liczbę ośrodków radioterapii zgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych.

Stanisław Kruczek członek Zarządu Województwa Podkarpackiego podkreślał, że Ośrodek Radioterapii w Tarnobrzegu z racji lokalizacji służył będzie nie tylko mieszkańcom Tarnobrzega i okolic, ale również mieszkańcom części ościennego województwa świętokrzyskiego.

- My, jako mieszkańcy wiemy, że w każdej rodzinie naszej, wcześniej czy później, jesteśmy dotknięci chorobą onkologiczną. Jest to sytuacja związana z naszym trybem życia, ale też z tym, że są to choroby cywilizacyjne. Dlatego też i inwestycje w leczenie są w tej chwili bardzo ważne. Liczymy, że te nasze ośrodki podkarpackie włączone zostaną w narodowy program leczenia chorób nowotworowych - mówił Stanisław Kruczek.

Dane dotyczące chorób nowotworowych na Podkarpaciu, czasu oczekiwania na leczenie i możliwości, jakie da Ośrodek Radioterapii w Tarnobrzegu, przybliżył doktor nauk medycznych Jan Gawełko.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Tutaj zwierzęta zjadały się nawzajem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie