Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o broniących Lwowa przed bolszewickimi hordami

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Delegacja radnych ze Stalowej Woli na uroczystościach  w Zadworzu koło Lwowa w rocznice bitwy z bolszewikami
Delegacja radnych ze Stalowej Woli na uroczystościach w Zadworzu koło Lwowa w rocznice bitwy z bolszewikami Urząd Miasta Stalowa Wola
Bohaterska obrona Zadwórza koło Lwowa to jedna z najważniejszych bitew w dziejach naszego państwa i Europy. 17 sierpnia 1920 roku 330 ochotników polskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego stawiło opór kilkunastokrotnie silniejszym oddziałom Armii Konnej Siemiona Budionnego.

W walkach zginęło 318 żołnierzy, niemal cały batalion, złożony głównie z lwowskiej młodzieży. Zacięty opór młodych bohaterów uniemożliwił bolszewikom zdobycie Lwowa i marsz na Warszawę.

W sobotę 18 sierpnia 2018 roku na żołnierskim cmentarzu w Zadwórzu, odbyły się uroczystości upamiętniające Bohaterów bitwy sprzed 98 lat. Wieńce pod pomnikiem poległych złożyli w imieniu Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Stalowej Woli, swoim i Mieszkańców Miasta Radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Ceremonia miała miejsce w pobliżu usypanego na cześć walczącym kurhanu, gdzie umieszczono tablicę pamiątkową z napisem „Orlętom poległym w dniu 17 sierpnia 1920 roku w walkach o całość ziem kresowych”. Po raz pierwszy w dziejach powojennej Polski uroczystość miała charakter państwowy.

W uroczystości, którą poprzedziła Msza św., wzięli udział m.in. weterani II wojny światowej, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele polskich i ukraińskich władz. Obecni byli także żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, licznie przybyli Polacy żyjący we Lwowie i w jego okolicach. Obecna była również liczna delegacja ze Stalowej Woli. W jej skład wchodzili m.in. Radni Rady Miejskiej: Maria Chojnacka, Witold Michalski, Mariusz Bajek, Łukasz Durek, Marcin Siembida, Elżbieta Nowak-Szpunar, przedstawiciele Urzędu Miasta w Stalowej Woli, delegacja z Nadleśnictwo Rozwadów na czele z Nadleśniczym Jackiem Pomykałą, przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy Stalowej Woli.

- Marszałek Józef Piłsudski – ojciec naszej niepodległości i wódz naczelny w starciu z bolszewikami w 1920 roku powiedział, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się tylko zbiorowiskiem ludzi tymczasowo zajmującym dane terytorium. Nasza obecność dziś w Zadwórzu wskazuje, że chcemy być narodem, a nie tylko zbiorowiskiem, bo pamiętamy o wydarzeniach, które rozegrały się tutaj 98 lat temu – powiedział podczas uroczystości szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który przewodził polskiej delegacji na Ukrainę.

Szef Urzędu ds. Kombatantów przypomniał też, że wojna 1920 roku była wspólnym braterstwem broni Polaków i Ukraińców i nie chodziło w niej tylko o obronę suwerenności młodego państwa polskiego, czy o utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego. - W tej wojnie chodziło o obronę wartości, które przez wieki tworzyły Europę. Ta wojna była starciem dwóch światów, dwóch cywilizacji: cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej, cywilizacji dobra oraz cywilizacji śmierci, cywilizacji zła, jaką niósł ze sobą komunizm i jaką nieśli ze sobą sowieccy żołdacy na swoich bagnetach. Tu w Zadwórzu odbyła się kolejna odsłona walki dobra ze złem – podkreślił minister.

Bitwa pod Zadwórzem przeszła do historii jako polskie Termopile. Walka młodych Bohaterów stała się symbolem poświęcenia życia dla Ojczyzny.

Podczas uroczystości w Zadwórzu odczytano również listy okolicznościowe od Marszałka Sejmu i Ministra Obrony Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie