MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o ofiarach komunistycznych i hitlerowskich bestii w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W przeddzień Światowego Dnia Sybiraka obchodzonego 17 września - w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, członkowie koła Związku Sybiraków uczcili ofiary komunistycznych i hitlerowskich barbarzyńców.

W niedzielę rano przy tablicy na ścianie Urzędu Miasta upamiętniającej urzędnika samorządowego porucznika Henryka Kucę - jedną z ofiar bolszewickich mordów na Polakach, zebrali się „sybiracy”, przedstawiciele samorządu miasta powiatu, policji oraz młodzież szkolna. Uroczystość rozpoczął hymn narodowy, odegrany przez orkiestrę dętą Miejskiego Domu Kultury pod kierownictwem Mieczysława Parucha.

- To jest nasz święty obowiązek przypomnienia społeczeństw, młodzieży, napaści na Polskę Związku Radzieckiego 17 września 1939 roku. Jeżeli my nie będziemy pamiętać i przypominać, to inni będą pisać naszą historię, jakże często zakłamaną i fałszywą. 1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy, a 17 września Związek Radziecki. Kolejność agresji na nasze państwo została uzgodniona przez Stalina i Hitlera. Żadne państwo w czasie drugiej wojny światowej nie zostało zaatakowane jednocześnie przez dwóch agresorów - mówił przewodniczący koła Sybiraków radny Zbigniew Paszkiewicz.

Składanie kwiatów pod tablicą poświęconą Henrykowi Kucy, ofierze komunistów
Składanie kwiatów pod tablicą poświęconą Henrykowi Kucy, ofierze komunistów Zdzisław Surowaniec

- Polacy walczyli w osamotnieniu, choć Francja i Wielka Brytania zobowiązały się do udzielenia militarnej pomocy Polsce. Niestety, rządy tych państwa zachowały się wiarołomnie, nie dotrzymały obietnic - mówił Zbigniew Paszkiewicz. Wspomniał, że w latach 1940- 1941 z polskich terenów okupowanych przez Związek Radziecki wywiezionych zostało na Sybir prawie milion osób. Łamiącym się głosem mówił: - Były to głównie kobiety i dzieci. Deportowano te kobiety i dzieci na śmierć z głodu, zimna i chorób. Ale nie to był początek niszczenia Polaków. Już w latach 1936-1938 rozstrzelano 110 tysięcy Polaków mieszkających w Związku radzieckim. Tysiące rodzin wywieziono wówczas w stepy Kazachstanu i tajgi Syberii.

Po odczytanym apelu poległych, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Kazimierza Pilata żołnierza Armii Krajowej w stopniu porucznika, zamordowanego przez gestapo, gdzie złożyli kwiaty. W południe w konkatedrze odprawiona została Msza święta za ojczyznę, po niej złożono kwiaty pod obeliskiem Matki Sybiraczki przy kościele.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: MSPO. Widowiskowy pokaz straży pożarnej i psów policyjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie