MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacki jubileusz w Durdach. Ochotnicza Straż Pożarna ratuje i pomaga od 75 lat. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jubileusz 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Durdach i miejsko-gminne obchody dnia strażaka był okazją do wspólnego świętowania mieszkańców gminy Baranów Sandomierski. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, druhowie otrzymali odznaczenia, a ich nowy quad został poświęcony. Zobaczcie zdjęcia

OSP Durdy ma 75 lat. Strażacy uroczyście obchodzili jubileusz

Obchody 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Durdach były szczególnym wydarzeniem dla całej społeczności. Po mszy świętej strażackie jednostki z gminy Baranów Sandomierski spotkały się na uroczystej zbiórce. Była to okazja do wręczenia odznaczeń zasłużonym ochotnikom oraz podziękowań dla osób i instytucji wspierających działalność OSP. Z okazji jubileuszu na ścianie remizy odsłonięto tablicę, goście wbili także gwoździe w deskę pamiątkową.

Ochotnicza Straż Pożarna w Durdach powstała z inicjatywy mieszkańców w 1949 roku. Wspominając o historii jednostki prezes OSP Józef Lewicki mówił, że na początku działalności miała do dyspozycji jedynie sprzęt podręczny taki jak: wiadra, konwie, bosaki oraz tłumice złożone w umówionym miejscu u jednego ze strażaków. Ze składek strażackich a także miejscowej ludności w 1951 roku zakupiono pierwszą sikawkę ręczną z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. W tym samym roku strażacy rozpoczęli przygotowania do budowy własnej strażnicy, którą zakończono w 1954 roku.

Współczesna OSP w Durdach to jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dysponująca profesjonalnym sprzętem i dobrze wyszkolonymi strażakami. Niemniej jednak, jak każda organizacja, druhowie z Durdów stoją przed wyzwaniami związanymi z koniecznością ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i modernizacji wyposażenia. W pracy pomaga im już nowy quad, który został w sobotę poświęcony.

W ciągu 75 lat działalności strażacy z Durdów uczestniczyli w niezliczonych akcjach ratowniczo-gaśniczych, ratując życie i mienie mieszkańców. Burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur podziękował im także za zaangażowanie w liczne inicjatywy na rzecz mieszkańców i pracę z młodym pokoleniem ochotników. Trud strażackiej służby docenili także goście uroczystości, wśród nich wicemarszałek Ewa Draus i poseł Zbigniew Chmielowiec, wiceprzewodniczący Poselskiego Zespołu Strażaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie