Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Zimnej Wody w Stalowej Woli zachwyca! Stał się miejscem relaksu i rekreacji dla mieszkańców. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jedno z oczek wodnych z drewnianym podestem
Jedno z oczek wodnych z drewnianym podestem Zdzisław Surowaniec
Otwarty przed rokiem Park Zimnej Wody w Stalowej Woli to kolejny teren do rekreacji i odpoczynku w mieście. Znajduje się nieopodal skateparku, przy hali tenisowej.

Przyroda rozkwitła w Parku Zimnej Wody w Stalowej Woli

Po przebudowie tego zaniedbanego, zapomnianego terenu, przyroda rozkwita, a mieszkańcy maja wspaniałe miejsce do spacerów i rekreacji i chętnie z tego korzystają, co zauważyliśmy w pierwszą niedzielę wakacji.

Park wybudowała firma ze Starego Sącza za kwotę 5,2 miliona złotych. Miejsce stało się atrakcją miasta, dzięki dofinansowaniu jakiego udzielił Urzędowi Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 4,4 miliona złotych.

Zapadlisko zimnej wody

- Teren nazywany jest „zapadliskiem zimnej wody”. To określenie z historii Pława. W XVII wieku było tu główne koryto Sanu, jego starorzecze. Praczki prały tu swoje rzeczy - rekomendował to miejsce Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Nieopodal skateparku powstał pump track o długości 200 metrów, wokół niego tor rolkarski, nowe nasadzenia krzewów, w tym ogród róż polskich pochodzących z terenów Gór Pieprzowych.

Siedlisko wierzbowo-topolowe

Dla biegaczy i rowerzystów przygotowano ścieżkę rozpoczynającą się na wysokości stadionu lekkoatletycznego, posadowiona na kolektorze sanitarnym, z asfaltu o długości jednego kilometra. Wzdłuż niej znajdują się podbiegi aby w pełni wykorzystać ukształtowanie terenu. Wychodzi ona na ulicę Czarnieckiego.

Najciekawszym elementem jest siedlisko wierzbowo-topolowe. - Wykorzystując naturalną retencję wód stworzyliśmy dwa duże stawy, zbierające ją z całego otoczenia. Dzięki temu zadomowiły się tu nowe gatunki ptaków, płazów, gadów. Stawy okala ponad pół kilometrowa ścieżka z tablicami informacyjnymi o tym jakie walory przyrodnicze tu występują. Nad jednym stawem wybudowano most, nad drugim dwa pomosty. Są kosze na śmieci, ławki, oświetlenie, monitoring wizyjny - dodaje prezydent.

W sumie posadzono 106 nowych, dużych drzew (wierzby, dęby, czereśnie), 17000 krzewów (róże, paprocie) i 12000 bylin (rośliny ozdobne).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie