Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny występ Zespołu Pieśni i Tańca Racławice podczas koncertu ludowych pieśni i muzyki. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Koncert finałowy pod dyrekcją Aleksandry Kopp w Spółdzielczym Domu Kultury
Koncert finałowy pod dyrekcją Aleksandry Kopp w Spółdzielczym Domu Kultury Zdzisław Surowaniec
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Racławic koło Niska z zaprzyjaźnionymi zespołami, dał w niedzielę 22 października koncert ludowych pieśni i muzyki. To był efekt i finał warsztatów wokalnych, jakie prowadziła Aleksandra Kopp i warsztatów muzycznych, jakie przeprowadzili Janusz Kutyła oraz Lidia Anna Biały.

Piękny występ Zespołu Pieśni i Tańca Racławice

Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” realizowało zadanie „Lasowiackie muzykowanie” w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2023”. Zadanie miało na celu zachowanie i ochronę ludowych tradycji muzykowania (grania i śpiewania), przekaz tych tradycji przez starsze pokolenie dla młodych oraz promocję folkloru lasowiackiego.

Zobacz zdjęcia z ich pięknego występu:

- Zadanie zakładało organizację warsztatów wokalnych i muzycznych dla dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz zaproszonych kapel, tak by wspólne muzykowanie zbliżyło wszystkich, pozwoliło na wymianę wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Część warsztatów przeprowadziliśmy w siedzibie ZPiT „Racławice”, a część zorganizowaliśmy w formie obozu artystycznego, na który w lipcu do Nadarzyna koło Warszawy wyjechało 50 uczestników

– informuje Agnieszka Rup, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.

Młodzi Muzykanci ze Świlczy

Do współpracy zaprosili "Młodych Muzykantów" ze Świlczy koło Rzeszowa, podopiecznych Fundacji Lidii Biały "Iskry tradycji" oraz Kapelę "Kurasie" z Lubziny koło Ropczyc (kapela, gdzie muzykowanie jest tradycją rodzinną, obecnie gra już piąte pokolenie).

- Taka współpraca wyzwoliła jeszcze większy potencjał, zjednoczyła większą grupę do wspólnego działania, pozwoliła na wymianę doświadczeń, a przede wszystkim stworzyła możliwość, aby starsi, którzy muzykują niemal przez całe swoje życie przekazywali młodym tradycje oraz swoją wiedzę i doświadczenia

- relacjonuje prezes Agnieszka Rup.

Warsztaty wokalne Aleksandra Kopp

Zwieńczeniem działań warsztatowych był wspólny koncert, który miał miejsce 22 października w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Warsztaty wokalne prowadziła Aleksandra Kopp, a warsztaty muzyczne Janusz Kutyła oraz Lidia Anna Biały. Zaprezentowanych zostało 10 piosenek z regionu lasowiackiego.

Zadanie „Lasowiackie muzykowanie” dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie realizowane zostało przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Powiatu Niżańskiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie