Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymowali z Chmielowa do Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu

Klaudia Tajs
W święto Narodzenia Matki Bożej, w piątek ósmego września wyruszyła piesza pielgrzymka z kościoła pod wezwaniem Świętego Stanisława w Chmielowie do Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu. Organizatorem inicjatywy byli księża z chmielowskiej parafii.

ZOBACZ TAKŻE:
Uroczystości odpustowe w chełmskiej Bazylice

(Źródło:kurierlubelski.pl)

Na pielgrzymi szlak wyruszyło w tym roku rekordowo aż blisko 150 osób z Chmielowa, Tarnowskiej Woli i okolicznych miejscowości. Pielgrzymowali nie tylko dorośli, ale dzieci i młodzież wraz z nauczycielami, wychowawcami i dyrektorami Szkół Podstawowych w Chmielowie i Tarnowskiej Woli panią Renatą Rożek i Magdaleną Gerbą. Opiekę duszpasterską zapewnili ksiądz dziekan Józef Rogowski, ksiądz Piotr Haracz oraz ksiądz Witold Garbuliński przewodnik grupy, który w czasie marszu wspólną modlitwą, pieśnią oraz humorystycznymi przerywnikami prowadził grupę.

Pielgrzymi na postój zatrzymali się kościele pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny w Miechocinie, gdzie przypomniano historię kościoła, który jak najstarszy na tym terenie dał początek wszystkim powstałym później okolicznym parafiom. Uwieńczeniem wędrówki była uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów w intencji wszystkich pielgrzymów. Pielgrzymi choć troszkę zmęczeni to jednak radośni i uśmiechnięci wracali do swoich domów.

Pielgrzymka miała nie tylko charakter modlitewny, ale też historyczny i patriotyczny. Otóż zarówno Tarnowska Wola jak i Chmielów były kiedyś własnością Hrabiego Tarnowskiego i wiele tej rodzinie zawdzięczają. W historii powstania Tarnowskiej Woli występują dwie daty 1782 r. oraz ponowne lokowanie w 1802 r. Prawdopodobnie w 1782 r. hr. Tarnowski lokował osadę Ługi, która była pierwotna nazwą Tarnowskiej Woli, w latach następnych wieś podupadła i w 1802 r. hr. Jan Jacek Tarnowski dokonał lokacji wsi ponownie zasiedlając ją osadnikami polskimi z innych puszczańskich wiosek. Wsi nadano wtedy obecną nazwę Tarnowska Wola.

Natomiast Chmielów od 1895 r. był własności tarnowskich i dzięki tej rodzinie stał się znaczącym ośrodkiem przemysłowym dzięki wybudowaniu młyna, tartaku, Kościoła św. Stanisława i gorzelni. Uczniowie pielgrzymując do cudownego słynącego obrazu Matki Bożej Dzikowskiej, który pochodził z kaplicy zamkowej Tarnowskich uczą się i poznają też również historię swoich rodzinnych miejscowości, dla których Rodzina Tarnowskich zrobiła bardzo dużo, stąd Szkoła Podstawowa w Tarnowskiej Woli nosi imię hrabiego Tarnowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie