Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierogi z Bielińca na na krajowej liście produktów tradycyjnych

Konrad SINICA
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielińcu prezentują pierogi z soczewicą oraz certyfikat otrzymany z ministerstwa.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielińcu prezentują pierogi z soczewicą oraz certyfikat otrzymany z ministerstwa. Konrad Sinica
Przysmak z Bielińca koło Ulanowa znalazł się na krajowej liście produktów tradycyjnych ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Pierogi z soczewicą, potrawa przygotowywana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bielińca w gminie Ulanów została wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Wcześniej w miejscowości były prowadzone badania etnograficzne, które pozwoliły ustalić wieloletni związek tej potrawy z regionem.

Zanim pierogi z soczewicą zostały wpisane na ministerialną listę, konieczne było przejście całej skomplikowanej procedury związanej z rejestracją produktu. Wszystko zaczęło się jeszcze w 2009 roku.

WYWIADY ŚRODOWISKOWE

- Wtedy podczas konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów w Lesku zajęliśmy drugie miejsce - opowiada Wacław Piędel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec. - Dzięki temu otrzymaliśmy prawo do rejestracji pierogów jako produktu tradycyjnego. Skorzystaliśmy z okazji i złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego.

Aby produkt został dopisany do ministerialnej listy, konieczna była opinia Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Przedstawiciele tej placówki prowadzili na terenie Bielińca badania etnograficzne, które polegały na rozmowach z najstarszymi mieszkańcami miejscowości. W wywiadach środowiskowych informatorzy podkreślali, że od wielu lat pierogi z soczewicą były przygotowywane przez gospodynie w Bielińcu. Z rozmów wynikało, że ta smaczna potrawa była tu przyrządzana już w latach międzywojennych XX wieku. Z opinii najstarszych mieszkańców Bielińca można było dowiedzieć się, że pierogi z soczewicą były dość popularne wśród miejscowych gospodyń. Była to potrawa codzienna, przygotowywana zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Popularność tej potrawy mogła wynikać z niedostatku.

PIEROGI DOBRE NA BIEDĘ

- Tutaj panowała bieda, nieraz ludzie samą soczewicę jedli - dodaje Wacław Piędel. - Pierogi z soczewicą to potrawa niedroga, ale syta. Dobra na niedostatek.
Obecnie na liście produktów tradycyjnych znajduje się 112 potraw z województwa Podkarpackiego. Co daje obecność na liście ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi?

- Z tego tytułu nie ma żadnych profitów, ale chodzi nam przede wszystkim o promocję tego produktu - mówi Wacław Piędel. - Z gminy Ulanów, oprócz pierogów z soczewicą na tej liście są też chrupaczki oraz chleb flisacki zwany chrupackim. Myślę, że jest to doskonała promocja naszej miejscowości, gminy i powiatu. To jest duży prestiż i jesteśmy z tego dumni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie