Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po kilku latach dyskusji kontrowersyjny obraz w sandomierskiej katedrze został odsłonięty

(GOP)
Kontrowersyjny obraz w sandomierskiej katedrze przedstawiający rzekomy mord rytualny dokonany przez Żydów został odsłonięty. Opatrzono go tabliczką wyjaśniającą kontekst dzieła. Stało się to przy okazji obchodzonego w Sandomierzu VII Dnia Judaizmu.

Uroczystego odsłonięcia obrazu nie było. Kotarę, która przez ostatnich kilka lat zasłaniała malowidło zdjęto najprawdopodobniej w czwartek rano, przed otwarciem bazyliki i rozpoczęciem obchodów Dnia Judaizmu.

Na tablicy umieszczonej obok obrazu można przeczytać, że przedstawione na nim wydarzenie - mord, jakiego Żydzi mieli dokonać na chrześcijańskim dziecku po to, aby zyskać krew do macy - nie jest zgodne z prawdą historyczną, "co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi". "Żydzi nie mogli dokonywać i nie dokonywali mordów rytualnych". Napisano również, że "począwszy od XIII wieku papieże zabraniali rozpowszechniania tego rodzaju fałszywych zarzutów i bronili Żydów przed nimi".

Jak poinformował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, treść tablicy została uzgodniona przez obie strony - katolicką i żydowską, przez specjalistów z zakresu dziejów stosunków polsko-żydowskich.

- Na obraz musimy patrzeć w kontekście ikonografii w katedrze i wzajemnych relacji polsko-żydowskich na przestrzeni wieków - podkreślił biskup Nitkiewicz.

Biskup Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że odsłonięcie obrazu i opatrzenie go wyjaśnieniami jest odpowiedzią na oczekiwania obu stron -żydowskiej i polskiej.

- Sprawa była prosta. Strona żydowska oczekiwała jedynie napisu, który by wyjaśniał fikcyjność wydarzenia przedstawionego na obrazie. Napis rozwiązuje sporne i kontrowersyjne kwestie. Żydzi nie chcieli usuwania malowidła z katedry, gdyż jest on elementem cyklu obrazów i zabytkiem - mówił biskup Cisło.

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav Ner potwierdził, że decyzja o odsłonięciu obrazu była słuszna. Będzie to - jak podkreślił - jeden z elementów walki z antysemityzmem i wskazywania jego źródeł. Dodał, że wydarzenie ma wymiar edukacyjny dla młodszych pokoleń.

W czasie uroczystej inauguracji obchodów Dnia Judaizmu w sandomierskim zamku naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że stosunki polsko-żydowskie nigdy nie były tak dobre jak dzisiaj, co jest zasługą między innymi papieża Jana Pawła II.

- Z dialogu wchodzimy na drogę przyjaźni - podkreślił z kolei biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Na program obchodów złożyły się także: panel dyskusyjny, promocja książki "Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze sandomierskiej", otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Diecezjalnym, spektakl teatralny w Domu Katolickim oraz modlitwa - na cmentarzu żydowskim i w katedrze.

XVIII-wieczny obraz Karola de Prevot został zasłonięty w 2006 roku, na mocy decyzji ówczesnego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po kilku latach dyskusji kontrowersyjny obraz w sandomierskiej katedrze został odsłonięty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie