Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po przebudowie ulicy Poniatowskiego w Stalowej Woli wolniejsza jazda

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulica jest szeroka na 7 metrów czyli pas ruchu ma 3,5 metra, obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę
Ulica jest szeroka na 7 metrów czyli pas ruchu ma 3,5 metra, obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę Zdzisław Surowaniec
Największa i najkosztowniejsza inwestycja drogowa powiatu w ostatnich latach jest już gotowa. Mowa o ulicy Poniatowskiego w Stalowej Woli, której rozbudowa kosztowała ponad 11 miliona złotych.

Inwestycję zrealizowano na odcinku ulicy Poniatowskiego o łącznej długości 1 tysiąc 558 metrów - od ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego (skrzyżowanie ulic Czarnieckiego, Żwirki i Wigury, Poniatowskiego) do skrzyżowania z drogą dojazdową do kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej. W ramach zadania zostały wydzielone oddzielne ciągi dla ruchu pojazdów, rowerzystów i pieszych, przebudowano skrzyżowania z ulicami: Komisji Edukacji Narodowej, Wałową, Działkowców oraz skrzyżowanie w sąsiedztwie sklepu Lidl, wykonano także przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Prace objęły również przebudowę kanalizacji deszczowej na całym odcinku drogi, zlikwidowano kolizje z siecią cieplną, wodociągową i gazową, przebudowano oświetlenie uliczne oraz zlikwidowano kolizje z liniami energetycznymi i teletechnicznymi.

- To było ogromne przedsięwzięcie zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. Prace budowlane miały bardzo szeroki zakres i były dość skomplikowane. W niektórych miejscach wymagały głębokich, nawet kilkumetrowych wykopów, z drugiej strony były też miejsca wymagające wymiany podłoża. Do tego pracowaliśmy na przysłowiowym „żywym organizmie”, przecież wokół tętniło życie, mieszkańcy okolicznych bloków musieli jakoś móc docierać do szkół, zakładów pracy. Było sporo utrudnień, ale najważniejsze, że to już za nami – mówił na otwarciu Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

- Ta droga nie może być szersza, bo to nie jest arteria - odpowiedział starosta na nasza uwagę. - W tej kategorii dróg jest ona maksymalnie szeroka. W sumie ma 7 metrów czyli pas ruchu ma 3,5 metra. Przez całą drogę obowiązuje ograniczenie prędkości do czterdziestu kilometrów na gbodzinę. Jeżeli będziemy jeździć z taką prędkością, to jest szansa, że nic się nie stanie. W ciągu drogi są dwa ronda, które spowalniają ruch pojazdów, jest jedno skrzyżowanie wyniesione, są przejścia dla pieszych z wysepkami, jest masę takich rzeczy, żeby ten ruch spowolnić - mówi starosta Janusz Zarzeczny. – Naszym głównym założeniem był wzrost poziomu bezpieczeństwa na ulicy Poniatowskiego. I sądzę, że ten cel zostanie osiągnięty. Na dwóch skrzyżowaniach pojawiły się ronda, rowerzyści poruszają się teraz po ścieżkach rowerowych utworzonych po obydwu stronach drogi, dodatkowo oświetlenie uliczne zostało uzupełnione o nowoczesne lampy ledowe. Cieszy mnie również fakt, że w ramach inwestycji udało się wprowadzić pewne udogodnienia dla mieszkańców, jak chociażby miejsca parkingowe przy krawędziach jezdni, których powstało na całej długości aż około setki – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Jak powiedział przedstawiciel wykonawcy, najwięcej wysiłku pochłonęły prace związane z przebudową podziemnych instalacji. Natrafiono bowiem na wiele niespodzianek.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 11 milionów 107 tysięcy 677 złotych. Prace budowlane realizowano w okresie od marca do grudnia. Wykonawcą zadania była firma Strabag.

A nie byłoby przebudowy ulicy, gdyby nie środki, jakie zpowiat zdobył na realizację tego potężnego i kosztownego projektu: po pierwsze – wsparcie w wysokości 3,5 miliona złotych zgodzili się udzielić prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz Rada Miejska, a po drugie – otrzymali w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019” dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 3 milionów złotych. Pozostałe środki – 4,6 miliony złotych pochodziły z budżetu powiatu

Na ulicy Poniatowskiego kończy się wymiana oświetlenia. Stare lampy wymieniane są na nowe typu led. Do tej pory mieszkańcy narzekali na jakość oświetlenia. Widoczność była słaba zwłaszcza gdy padał deszcz.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok: Janusz Panasewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie