Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas wichury drzewa uszkodziły zabytkowe obiekty w parku w Charzewicach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zniszczony dach lodowni i przechowalni owoców
Zniszczony dach lodowni i przechowalni owoców Jacek Rodecki
Od kilku dni w Parku w Charzewicach trwają prace porządkowe. Potężna nawałnica jaka przeszła 31 lipca nad Stalową Wolą uszkodziła znajdujący się tam drzewostan oraz zabytkowe obiekty.

Ze wstępnych danych wynika, że wiatr powalił około 40 drzew. Dwa jesiony uszkodziły znajdujące się w parku dwa zabytkowe budynki: lodownię i przechowalnię owoców.

Miasto szacuje straty we współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.

- Podjęto decyzję o rozpoczęciu akcji usuwania drzew, które przewróciły się na budynki. Najbardziej uszkodzony jest budynek lodowni. Po ściągnięciu drzewa zostanie podjęta decyzja co do jego dalszych losów - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Jak powiedział nam Dominik Komada, kierownik Delegatury w Tarnobrzegu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, budynek lodowni będzie musiał być zabezpieczony tak, aby woda nie wlewała się do piwnic. Piwnice bowiem są dużym atutem tego zabytku. W przyszłości będzie można go odbudować.

W przechowali owoców uszkodzeniu uległ dach. W związku z tym, że nie została uszkodzona jego konstrukcja zostanie on odbudowany. Na jego odtworzenie miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Województwa Podkarpackiego. W czerwcu za 124 tysiące złotych wyłoniono wykonawcę. Do jego zadań będzie należało między innymi wykonanie nowej więźby dachowej, izolacji i pokrycie zadaszenia dachówką ceramiczną.

Drzewa poddane w ostatnim czasie zabiegom arborystycznym przetrwały nawałnicę. Dzięki 500 tysiącom złotych pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uporządkowano znacznie drzewostan i zieleń naziemną.

Park w Charzewicach jest największym i najstarszym parkiem w mieście. Jego powierzchnia to 13,5 hektarów. Założony został przez rodzinę Lubomirskich w XVIII wieku.Park wymaga opieki i gruntowej odnowy. Rewitalizacja drzewostanu zespołu parkowo-pałacowego kosztować ma nieco ponad 294 tysięcy złotych, podejmie się tego firma z Tarnowa, która wygrała przetarg. Przy pielęgnacji mają być wykorzystane techniki alpinistyczne oraz wywóz usuniętych gałęzi. Do dziś zachowało się tu wiele ciekawych gatunków drzew. Sześć uznanych jest za pomniki przyrody: 2 jesiony, 2 sosny wejmutki, 1 lipa, 1 buk. Można zobaczyć tu wiele innych okazów drzew liściastych: derenia jadalnego, korkowca, kilka odmian lip.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie