Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie liderem kuchni regionalnej

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Powidła krzeszowskie jedna ze 162 potraw regionalnych Podkarpacia. Na zdjęciu smażenie śliwek w wielkim kotle.
Powidła krzeszowskie jedna ze 162 potraw regionalnych Podkarpacia. Na zdjęciu smażenie śliwek w wielkim kotle. Zdzisław Surowaniec
Tradycyjne potrawy rozsławiają nasze województwo. Mamy ich najwięcej w całym kraju Ser żółty smażony podkarpacki, powidła krzeszowskie, kiełbasa pieczona po pysznicku. To tylko niektóre ze 162 potraw regionalnych z Podkarpacia.

Jeszcze dwa lata temu lista potraw regionalnych z Podkarpacia była uboższa o 39 pozycji. Teraz możemy dumnie piastować pierwsze miejsce w rankingu województw, a to pewnie i tak nie jest koniec.

CORAZ LEPIEJ

Za tradycyjny produkt regionalny może być uznany ten, przy którym udowodniona zostanie co najmniej 25-letnia tradycja wyrobu. Na Podkarpaciu produktów spełniających owe warunki jest bardzo dużo. W skali całego kraju takich potraw jest zarejestrowanych 1254, w tym 162 dania z naszego województwa. W ciągu ostatniego roku udało nam się wyprzedzić w rankingu wojewódzkim dwójkę liderów, czyli województwa: pomorskie i śląskie. Tym samym Podkarpacie ponownie zajmuje pierwsze miejsce, tak jak w 2006 roku.

Pod kątem bogactwa tradycyjnych produktów prym wiodą południowa i południowo-wschodnia Polska. Wyroby z czterech województw z tych regionów: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, lubelskiego stanowią, bowiem aż 42 proc. wszystkich artykułów wpisanych na listę. Na drugim rankingu są województwa: lubuskie, zachodniopomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

Z TRADYCJĄ

Przeglądając listę potraw regionalnych na stronie resortu rolnictwa można znaleźć dania z północy regionu. - Sukces kulinarnych wyrobów sprzed lat zachęca wiele osób do przejrzenia wiekowych przepisów posiadanych w domowych archiwach, do szperania w kronikach, starych książkach kucharskich. Ma to pomóc w odnalezieniu zakurzonych przepisów i sposobów ich produkcji - mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Dobry przykład, jak należy promować się przez potrawy regionalne dają choćby samorządy z powiatu niżańskiego. Kulinarna Majówka w Bielińcu, Powidlaki w Krzeszowie, powstanie Centrum Promocji Produktów Regionalnych w Krzeszowie, czy choćby wydanie książki prezentującej pięćdziesiąt specjałów z ziemi niżańskiej.

Jest co promować. Oprócz wspomnianych już powideł krzeszowskich, na liście resortu rolnictwa jest krupiak i ser wielkanocny. Z okolic Krzeszowa pochodzi też chleb koziarniacki i zalewajka. W Krzeszowie wytwarza się również tradycyjne napoje wyskokowe takie jak kruszon czy orzechówka krzeszowska. Z innych części naszego regionu mamy na przykład: ser żółty smażony podkarpacki, czy też kiełbasę pieczoną po pysznicku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie