Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacka policja podsumowała rok pracy. Na naradzie był Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk i wojewoda Ewa Leniart

Redakcja
Podczas czwartkowej narady omówiono ubiegłoroczne wyniki pracy podkarpackich policjantów
Podczas czwartkowej narady omówiono ubiegłoroczne wyniki pracy podkarpackich policjantów podkarpacka policja
Znaczący spadek przestępczości kryminalnej, skuteczna walka z przestępczością ekonomiczną i narkotykową. Do tego angażowanie się mieszkańców województwa w sprawy bezpieczeństwa przez wykorzystywanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pracę podkarpackiej policji podsumowano w czwartek podczas odprawy służbowej z udziałem Komendanta Głównego Policji nadinspektora Jarosława Szymczyka.

W odprawie oprócz kierownictwa podkarpackiej policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie młodszym inspektorem Henrykiem Moskwą, uczestniczyli komendanci miejscy i powiatowi, szefowie komisariatów i naczelnicy wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji a także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar. Wymiar sprawiedliwości reprezentował Prokurator Regionalny w Rzeszowie Jerzy Dybus.

Szef podkarpackiego garnizonu policji młodszy inspektor Henryk Moskwa omówił osiągnięcia podkarpackich policjantów, zaprezentował też plany i wyzwania na najbliższy rok. Z danych wynika, że Podkarpacie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju. Od lat policjanci odnotowują spadek przestępczości, zwłaszcza o charakterze kryminalnym.

W 2017 roku doszło do 13 tysięcy 963 przestępstw kryminalnych, a rok wcześniej było ich o 846 więcej. Jednocześnie wzrosła wykrywalność, a więc skuteczność policyjnych działań. Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła blisko 64 procent, a wykrywalność wszystkich stwierdzonych przestępstw jest na wysokim poziomie 80 procent.

Statystyki wskazują, że w ubiegłym roku mniej było przestępstw określanych jako pospolite, tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. Spadła liczba kradzieży aż o 650 (odnotowano ich 2702), mniej było włamań - 1720 (spadek o 210), Mniej było rozbojów, bójek i pobić. W ciągu roku w województwie podkarpackim skradziono 71 samochodów (rok wcześniej 89).
Podkarpaccy policjanci ujawnili blisko tysiąc przestępstw narkotykowych, likwidując 29 upraw oraz zabezpieczając około 332 kilogramów narkotyków.

Niemal trzykrotnie wzrosła liczba przestępstw gospodarczych, z niespełna 4 tysięcy do 11 tysięcy 126. Zwalczanie przestępczości ekonomicznej, zwłaszcza w obszarze przestępczości podatkowej, akcyzowej i na szkodę interesów Unii Europejskiej, a także zwalczanie cyberprzestępczości to wyzwania, jakie policja stawia sobie w najbliższym czasie.

W 2016 roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1703 wypadków, w których śmierć poniosły 124 osoby (o 7 mniej ), a 2023 zostały ranne (ta liczba zmniejszyła się o 9). Wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 18372. Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu. W 2017 roku ujawniono ich 3082 (rok wcześniej 3365).

Od wielu już lat sami mieszkańcy Podkarpacia uważają swoje województwo za najbezpieczniejsze w Polsce. Potwierdza to Polskie Badanie Przestępczości przeprowadzone w 2017 roku. Ponad 80 procent mieszkańców regionu czuje się bezpiecznie spacerując po zmroku w okolicy. Równie wysoko oceniana jest skuteczność policji (ponad 75 procent), a 78 procent procent osób pozytywnie ocenia pracę policjantów pełniących służbę w swojej okolicy.

W garnizonie podkarpackim służy 4479 policjantów, 534 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 607 pracowników cywilnych. Najwięcej, bo 2910 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1371, a w służbie wspomagającej 107. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 4 do 15 lat. W 2017 roku do służby przyjęto 185 policjantów, a tym roku planujemy przyjąć kolejnych 97 funkcjonariuszy.

W minionym roku wprowadzono zmiany, które przybliżają policję do obywateli. To nie tylko wprowadzenie innowacyjnych narzędzi informatycznych - Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (do tej pory mieszkańcy Podkarpacia wskazali ponad 26 tysięcy miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe), aplikacji „Moja Komenda”. To też większa liczba spotkań z mieszkańcami. W ciągu roku policjanci przeprowadzili 92 debaty, podczas których rozmawiano o sprawach związanych z bezpieczeństwem. Zmieniła się też formuła pracy dzielnicowego. Większość służby spędza w terenie, jest policjantem „pierwszego kontaktu”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Elektrownia fotowoltaiczna w Wojkowicach

Źródło:dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie