Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki w Nisku (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
Walki robotów na stoisku Świata Robotyki.
Walki robotów na stoisku Świata Robotyki. Konrad Sinica
Eksperymenty naukowe, prezentacje nowoczesnych urządzeń i ciekawe wykłady popularnonaukowe - to wszystko i wiele innych atrakcji czekało na wszystkich, którzy wzięli udział w Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki. Dwudniowa impreza po raz pierwszy miała miejsce w Nisku.

[galeria_glowna]
Festiwal odbył się w piątek i sobotę w Zespole Szkół numer 2 w Nisku. W szkolnej hali sportowej rozstawiono stoiska, na których nie brakowało ciekawostek związanych z nauką i techniką.

ZABAWA MÓZGOWYMI FALAMI

- Główną ideą Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Techniki jest przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z naukami ścisłymi - mówi Ireneusz Drzewiecki, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu MARR S. A., która była koordynatorem całego przedsięwzięcia - Dzieci i młodzież mogą skorzystać z symulatora lotu, zrobić własny model szybowca, mogą się też przyglądnąć jak powstają modele rakiet kosmicznych.

Dużą atrakcją były wirtualne loty samolotem przygotowane przez Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters. Z kolei na interaktywnym stoisku Świata Robotyki można było zobaczyć konstruowanie i walki robotów. Sporą ciekawostką dla uczniów była prezentacja "Potęga umysłu" przygotowana przez planetaziemia.com. Dzieci mogły przekonać się, jak działają urządzenia wykorzystujące fale mózgowe EEG do treningu koncentracji i zabawy. Na gości czekała też wystawa statyczna szybowca Jantar oraz rakiet i modeli kosmicznych. Tę ekspozycję przygotował Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich. Z kolei Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S. A. zaprezentowała pojazdy elektryczne.

Na uczestników festiwalu czekały ponadto warsztaty fotograficzne Laboratorium FOTO LAB oraz warsztaty budowy rakiet kosmicznych prowadzone przez Aeroklub Mielecki. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się interaktywna wystawa oraz pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.

Co ciekawe, swoje stoiska przygotowali także uczniowie szkół z powiatu niżańskiego, którzy prezentowali doświadczenia fizyczne i chemiczne, roboty czy też symulator jazdy samochodem. Na festiwalu zaprezentowały się Gimnazjum numer 1 w Nisku, Gimnazjum numer 2 w Nisku, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespół Szkół numer 3 w Nisku, Liceum Ogólnokształcące w Nisku i Zespół Szkół w Rudniku nad Sanem. Jednak na prezentacjach, pokazach i eksperymentach się nie skończyło.

CZAS NA INŻYNIERÓW

- Ta impreza to nie tylko stoiska, ale również wykłady popularnonaukowe, które przybliżają lotnictwo, kosmonautykę i inne dziedziny nauki - dodaje wiceprezes Drzewiecki. - Dzisiaj mówimy: "Czas na inżynierów". Spróbujmy więc budować tę rzeczywistość pokazując, że technika faktycznie może być przyjazna człowiekowi.

Wykłady odbyły się w Niżańskim Centrum Kultury. O wyzwaniach i zagadnieniach współczesnej nauki mówił dr inż. Mirosław Hajder z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Z kolei Paweł Pasterz z Radiolatorium Polskiego Radia Rzeszów opowiadał o historii lotów załogowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie