Podkarpackie powiaty kupują sprzęt komputerowy dla uczniów do zdalnej nauki

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec

Wideo

Powiat niżański złożył wniosek o przyznanie grantu do unijnego programu operacyjnego polska cyfrowa na lata 2014-2020 i powszechny dostęp do szybkiego internetu. Program ma na celu wyeliminowanie różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach „Zdalna Szkoła”.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i na podstawie umowy zawartej w dniu 15 kwietnia z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, powiat niżański otrzyma środki w wysokości 80 tysięcy złotych, za którą zakupionych zostanie 48 laptopów dla najbardziej potrzebujących uczniów szkół prowadzonych przez powiat niżański.

Oprócz tego, powiat niżański wygospodarował środki własne w wysokości około 40 tysięcy złotych na zakup kilku kolejnych sztuk komputerów do nauki zdalnej. Łącznie szkołom powiatowym w najbliższym czasie zostanie przekazanych 70 laptopów.

Sprzęt zostanie wypożyczony uczniom na okres zdalnej nauki, co pozwoli na niezagrożone uczestnictwo w zdalnym nauczaniu, realizację programu oraz stały kontakt z nauczycielami i kolegami z klasy. Po powrocie uczniów do szkół pozyskany sprzęt będzie służył wszystkim uczniom danej szkoły.

- Możemy mówić o dużym wsparciu w ramach programu „Zdalna Szkoła”. Gdy tylko pojawiła się okazja do pozyskania takiego grantu, dokonaliśmy rozeznania rynku i opracowaliśmy wniosek. Chcieliśmy, aby sprzęt był zarówno dobry jakościowo, jak i został zakupiony w takich ilościach, aby potrzeby wielu Naszych uczniów zostały spełnione. Dlatego też zdecydowaliśmy się zakupić sprzęt także ze środków własnych Powiatu Niżańskiego. Dzięki temu udało nam się kupić dużą ilość naprawdę dobrych laptopów. Zakupiony sprzęt komputerowy niebawem trafi do tych uczniów, którzy mają najbardziej utrudniony dostęp do zdalnej nauki, a po upływie okresu użyczenia będzie służył szkołom jeszcze przez wiele lat – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Sprzęt za 120 tysięcy złotych do nauki zdalnej otrzymały szkoły prowadzone przez powiat stalowowolski. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 99 tysięcy 720 złotych został zakupiony sprzęt elektroniczny dla uczniów i nauczycieli w ramach programu ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa Zdalna Szkoła. Zakupiono 50 laptopów, 10 tabletów i 5 licencji dla uczniów i nauczycieli z 7 szkół prowadzonych przez Powiat Stalowowolski. Sprzęt jest własnością powiatu i jest użyczony dla szkół dla uczniów oraz nauczycieli w celu nauki zdalnej.

Samorząd miasta Stalowej Woli pozyskał 100 tysięcy złotych, za które zakupi 60 laptopów z przeznaczeniem dla uczniów stalowowolskich szkół podstawowych. Będą one służyły do nauki zdalnej.

Dostęp do internetu i nowoczesnego sprzętu to niezbędny warunek nauczania zdalnego. Stalowowolskie szkoły wytypowały uczniów, do których trafi sprzęt komputerowy.

Zakup laptopów dla uczniów jest możliwy, dzięki Ministerstwu Cyfryzacji, które na sprzęt do zdalnej nauki w całej Polsce przeznaczyło 180 milionów złotych.

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Nie potrzeba wkładu własnego. Wnioski rozpatruje Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), a środki pochodzą z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza ponadto na portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie