Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie samorządy daleko w rankingu Rzeczpospolitej

Grzegorz LIPIEC
Specjaliści oceniali, jak nasze gminy i miasta rozwijały się w latach 2008-2011. Najwięcej powodów do radości mogą mieć samorządowcy z Krzeszowa w powiecie niżańskim. Gmina ta zajęła wysokie siedemnaste miejsce w wykorzystaniu pieniędzy unijnych przez gminy wiejskie.

Tarnobrzeg tym razem nie znalazł się w "europejskiej klasyfikacji" miast na prawach powiatu.
Dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił ranking polskich samorządów.

JAK POWSTAŁ RANKING?

Tradycją stały się już wybory liderów wśród samorządów. Oprócz rankingów gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu, wybierano samorządy, które są najskuteczniejsze przy zdobywaniu pieniędzy z Unii Europejskiej, a także te stawiające na innowacje.

Ranking był podzielony na dwa etapy. W pierwszym sprawdzano zadłużenie samorządów, nakłady na inwestycje, ochronę środowiska, transport i łączność, a także wartość pieniędzy unijnych na jednego mieszkańca. W drugim etapie samorządy pytano między innymi o stopę bezrobocia oraz wiarygodność kredytową. Tutaj sklasyfikowano 264 miasta oraz gminy.

W przypadku oceny innowacyjności organizatorzy wysłali do samorządowców ankiety, gdzie pytano o możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet, o punkty z darmowym Internetem, albo czy jest wykorzystywane elektroniczne udzielanie zamówień publicznych. Ostatnia klasyfikacja, to ocena wykorzystania środków unijnych przez samorządy.

KRZESZÓW EUROPEJSKI, TARNOBRZEG DOCENIONY

W ubiegłym roku w rankingu "Europejski samorząd" Tarnobrzeg zajął drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu. Tym razem nasze miasto nie jest klasyfikowane wśród samorządów najlepiej wykorzystujących pieniądze unijne. Na osłodę pozostaje fakt zajęcia trzydziestego szóstego miejsca w "Rankingu Samorządów" i zebranie wysokiej punktacji za sytuację finansową (stan na 2011 rok - przypomina autor). Gorzej Tarnobrzeg wygląda, jeśli chodzi o pozostałe badane wskaźniki, na przykład pozyskane pieniądze unijne na osobę - 889 złotych, a najlepszy Przemyśl ma 2256 złotych, albo za zarządzanie miastem.

Wśród podkarpackich miast na prawach powiatu najwyżej oceniane jest Krosno, które zajęło dziewiętnaste miejsce, dwudzieste pierwsze miejsce zajmuje Rzeszów. Przemyśl uplasował się na trzydziestej siódmej pozycji.

Specjaliści "Rzeczpospolitej" wysoko za to ocenili wykorzystywanie pieniędzy unijnych w latach 2008-2011 w gminie Krzeszów, w powiecie niżańskim. Gmina zajęła siedemnaste miejsce wśród samorządów wiejskich. Przychody z Unii Europejskiej w 2011 roku na osobę wynosiły 1283 złote, a podpisano tylko jedną umowę na realizację inwestycji przy wsparciu funduszy europejskich. Jednak gmina Krzeszów słynie w regionie z dobrego wykorzystania pieniędzy unijnych na sport i turystykę, ochronę środowiska oraz inwestycje drogowe.

W rankingu "Europejski samorząd" wśród miast na prawach powiatu, Podkarpacie reprezentuje tylko dwudziesty siódmy Rzeszów. Lepiej wygląda klasyfikacja gmin miejskich i miejsko-wiejskich: piętnasty jest Dynów, dwudziesty trzeci Ulanów, dwudziesty piąty Baranów Sandomierski, dwudziesty siódmy Narol. Na dziewięćdziesiątym siódmym miejscu uplasowała się Nowa Dęba, która została dodatkowo doceniona w rankingu innowacyjności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie