Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaż mi, jak piszesz, a powiem ci, kim jesteś. Zdradzamy tajemnice pisma ręcznego

Marzena Smoręda
archiwum
W środę, 23 stycznia, w kalendarzu jest Dzień Pisma Ręcznego. Dlaczego warto pisać odręcznie? Bo pisanie podnosi naszą inteligencję i sprawność. Analiza grafologiczna odręcznego pisma jest uznawana w psychologii za jedną z najdoskonalszych metod diagnostyki psychologicznej. Dlaczego, tłumaczy Janusz Wróblewski, językoznawca.

Podobno pismo jest zwierciadłem duszy

Termin „grafologia” wymyślił Francuz Jean Hippolyte Michon w roku 1871. Dziś grafologia jest już dyscypliną naukową, którą niekiedy nazywa się psychologią pisma. Analiza grafologiczna pisma jest uznawana w psychologii za jedną z najdoskonalszych metod diagnostyki psychologicznej. Do instytutów grafologicznych zgłaszają się nawet szefowie firm ze zleceniem wykonania komputerowej analizy pisma osób starających się o pracę. Wiele par narzeczeńskich odwiedza grafologów przed ślubem. Podstaw grafologii uczy się na studiach pedagogicznych, by pomóc wychowawcom i nauczycielom w poznaniu psychiki ucznia, wskazać ukryty talent, rozpoznać kompleksy, radzić przy wyborze zawodu, odkryć źródło niepowodzeń. I rzecz niezwykła dowiedziono, że pismo nie tylko odzwierciedla psychikę człowieka, lecz że pismo może ją kształtować, zmieniać. Tak zrodziła się grafoterapia, leczenie przez pismo.

Co najprościej wyczytać z odręcznych zapisków?

Trzeba wiedzieć, że charakter pisma jest niepowtarzalny tak samo, jak człowiek, i niekiedy mówi nawet o tym, co człowiek chce ukryć przed światem. Już starożytni byli pewni istnienia ścisłego związku między osobowością człowieka a jego pismem. Na przykład Konfucjusz ostrzegał: „Strzeż się człowieka, którego pismo chwieje się jak trzcina na wietrze.” Neron zwolnił ze stanowiska człowieka, którego pismo zdradzało skłonność do zdrady. Swetoniusz z pisma cesarzy wnioskował o ich stanie umysłu. Na tej podstawie widać pewną prawidłowość - ładne, równe pismo może świadczyć o ustabilizowanych emocjach i pięknej, wrażliwej duszy.

Jednak obecnie piszemy odręcznie coraz rzadziej. Czy odejdziemy od tego?

Zaczęło się to w XX wieku, w epoce telefonów, druku, maszyny do pisania, teraz są komputery, komórki, ale moim zdaniem odejście od rękopisu jest niemożliwe.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Koniec świata jest blisko?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pokaż mi, jak piszesz, a powiem ci, kim jesteś. Zdradzamy tajemnice pisma ręcznego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie