MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 wykonawców wystąpiło w XXI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu "Dziecko w Folklorze" w Baranowie Sandomierskim

/KaT/
Wykonawcy podczas festiwalu „Dziecko w Folklorze” zaprezentowali oryginalne tańce i stroje z południowej Polski.
Wykonawcy podczas festiwalu „Dziecko w Folklorze” zaprezentowali oryginalne tańce i stroje z południowej Polski. Klaudia Tajs
Wykonawcy zaprezentowali oryginalne tańce i stroje z regionu łowickiego, żywiecczyzny, regionu podhalańskiego i Podkarpacia.

Twórcą festiwalu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez kulturalnych organizowanych pod dachem baranowskiego ośrodka kultury była Alina Szymczyk, która w latach 90-tych piastowała stanowisko dyrektora placówki. W kolejnych latach zmieniał się regulamin festiwalu, lecz cel pozostał ten sam.

- Chodzi o to, aby ocalić ten nasz folklor, który jest naszą wizytówką - powiedziała Elżbieta Gwoździowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. - Dzieci są ciekawe wszystkiego, ale nie wszystkie chcą mówić gwarą i chcą się tego uczyć. To ciężka praca. Trzeba znaleźć te dzieci, rozbudzić w nich chęci do poznawania tego folkloru.

Część konkursowa tradycyjnie przebiegła na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W godzinach popołudniowych, mieszkańcy mogli podziwiać przepiękne stroje, tańce, przyśpiewki, popisy kapel i instrumentalistów w plenerowej scenerii, na placu targowym w Baranowie Sandomierskim. Przed komisją zaprezentowali się soliści, śpiewacy, grupy śpiewacze, grupy obrzędowe, kapele, instrumentaliści oraz zespoły pieśni i tańca. Wszystkich uczestników było ponad 340.

Wystąpiły Zespół Regionalny Mała Helenka z Chełmca koło Kleczanowa, Kapela Mazurskie Kwiaty i soliści instrumentaliści z Ełku, Zespół Regionalny Mali Magurzanie z Łodygowic (region górali żywieckich), Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa, Zespół Regionalny Ciardasie z Bukowiny Tatrzańskiej, Zespół Ludowy "Krzewina" z Bobrownik (region łowicki), Kapela Ludowa z Wielunia (województwo łódzkie), Mali Lubatowianie z Iwonicza Zdroju, Zespół Góralski Odrowązianie z Odrowąża Podhalańskiego, Dziecięca Kapela Pogórzanie z Dynowa, zespół Wisienki z Kocudzy, Obereczek z Antoniówki Świerżowskiej oraz wielu solistów i zespołów z powiatu tarnobrzeskiego i Podkarpacia.

Występom towarzyszyli ludowi twórcy, którzy pokazali swoje rękodzieła na stoiskach. Piękne, ludowe rękodzieła artystyczne zaprezentowali twórcy z różnych regionów Polski. Nie mogło zabraknąć niezastąpionego Jana Puka, ludowego twórcy z Trześni.
W tym festiwalu wszyscy byli zwycięzcami. Nagrodą dla wykonawców był Drewniany Klepok.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie