Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poprawa trasy podskarpowej w Stalowej Woli - jest niepokój o tempo

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przebudowa podskarpowej potrwa do września
Przebudowa podskarpowej potrwa do września Jacek Rodecki
Dlaczego prace na trasie podskarpowej spowolniły? Co to za słupki jak jeszcze jedna robota nie została skończona - do redakcji napływa coraz więcej zapytań w związku z remontem drogi, której właścicielem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jestem mieszkańcem okolic Stalowej Woli i codziennie dojeżdżam do pracy od strony Sandomierza. Jestem zaniepokojony postępem prac, a właściwie ich braku przy remontowaniu nawierzchni odcinka obwodnicy. Moje zdziwienie budzi również fakt iż nie zakończono jeszcze remontu jednego odcinka drogi, a pojawiły się nowe słupki remontowe na odcinku rondo VIVO Górka Rozwadowska. Czytałem mało pochlebne opinie na temat wykonawcy remontowanego odcinka i ja i jak myślę wielu mieszkańców korzystających z tego odcinka drogi jesteśmy zaniepokojeni faktem iż od dobrych kilku tygodni nikt i nic tam nie robi. Należy również wspomnieć o fatalnym stanie nawierzchni udostępnionego do ruchu odcinka drogi. Czy możecie przypomnieć na łamach portalu miasta o terminach realizacji tego projektu? - pisze jeden z mieszkańców.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Bartoszem Wysockim z rzeszowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: - Na Trasie Podskarpowej wykonywany jest montaż krawężników i odwodnienie. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i zakończą się w umownym terminie czyli we wrześniu.

Odcinek gdzie rozłożono kilka dni temu słupki, od ronda spod VIVO! w kierunku ulicy Chopina również objęty jest zakresem prac remontowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcy 2,5-kilometrowy odcinek trasy podskarpowej od ulicy Brandwickiej w kierunku VIVO! w Stalowej Woli na początku września. Remont ma związek z pęknięciami i garbami na drodze. Mimo ich frezowaniu, pokrywaniu asfaltem wciąż tworzyły się nowe. Ekspertyzy wykazały, że fałdy są konsekwencją procesów fizykochemicznych i mają związek z usytuowaniem trasy na podmokłych terenach w okolicach starorzecza Sanu.

Zakres robót obejmuje zdjęcie warstw humusu, rozebranie elementów drogi, firma ma za zadanie wykonać podbudowę, nasypy, wykopy, odwodnienie korpusu drogi oraz położyć nawierzchnię SMA (charakteryzująca się szczelnością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych). Końcowym elementem mają być roboty wykończeniowe i oznakowanie. Znajdujące się wzdłuż trasy podskarpowej ekrany akustyczne będą pomalowane. Koszt remontu to 7,5 miliona złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie