Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porsche carrera spieszy z pomocą? Policjanci z Tarnobrzega i celnicy z Rzeszowa rozbili gang!

Marcin Radzimowski
Na trop grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze Służby Celnej z Rzeszowa i funkcjonariusze oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji w Tarnobrzegu.

ZOBACZ TAKŻE:
CBŚP rozbiło grupę podrabiającą chemię gospodarczą

(dostawca: CBŚP/x-news)

- Funkcjonariusze rozpracowali przestępczy proceder polegający na zakupie luksusowych samochodów osobowych na terenie krajów Unii Europejskiej oraz sprowadzaniu ich do kraju, jako pojazdów pomocy drogowej - informuje rachmistrz Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu. - Spełnienie wymogów i przeróbki na samochody osobowe potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych na terenie województwa dolnośląskiego.

W rzeczywistości przeróbki samochodów były całkowicie fikcyjne i samochody nigdy nie spełniały wymogów dla pojazdów specjalistycznych.

Porsche carrera spieszy z pomocą? Policjanci z Tarnobrzega i celnicy z Rzeszowa rozbili gang!
CBŚP

- Samochody te kupowały podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej. Auta następnie były odsprzedawane różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren województwa podkarpackiego - informuje komisarz Agnieszka Hamelusz, rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Na czym polegał przekręt? Z uwagi na to, że samochody były przywożone do kraju rzekomo jako specjalistyczne a nie osobowe, były rejestrowane na terenie województwa dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez konieczności uiszczenia akcyzy.
- Tym sposobem, w latach 2013-2014 grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tysięcy złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego wyniosły co najmniej 3,5 miliona. złotych - dodaje Edyta Chabowska z Izby Celnej.

Celnicy z Rzeszowa i policjanci z tarnobrzeskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzili działania w tej sprawie na terenie województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, która przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej 13 osobom, w tym również diagnostom potwierdzającym fikcyjne przeróbki. Wobec wszystkich zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju oraz dozór policji. Sprawcom grożą wysokie kary finansowe oraz kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie