Pośmiertny awans dla bohatera Józefa Sarny, dowódcy obrony...

  Pośmiertny awans dla bohatera Józefa Sarny, dowódcy obrony Tarnobrzega

  Grzegorz LIPIEC, lipiec@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obchody rozpoczęła msza święta, celebrowana przez tarnobrzeskich duchownych

  Obchody rozpoczęła msza święta, celebrowana przez tarnobrzeskich duchownych ©Grzegorz Lipiec

  Józef Sarna, dowódca obrony Tarnobrzega z września 1939 roku otrzymał pośmiertny awans na stopień kapitana. Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym
  Obchody rozpoczęła msza święta, celebrowana przez tarnobrzeskich duchownych

  Obchody rozpoczęła msza święta, celebrowana przez tarnobrzeskich duchownych ©Grzegorz Lipiec

  W 75. rocznicę śmierci Józefa Sarny na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne dni.

  13 września 1939 roku do Tarnobrzega wkroczyły wojska niemieckie. Ten moment poprzedziła śmierć bohaterskiego obrońcy miasta, porucznika Józefa Sarny. Bronił z grupą żołnierzy stanowisk zorganizowanych na nadwiślańskiej skarpie, Skalnej Górze. 75 lat po tych wydarzeniach Józef Sarna został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana.

  GODNIE I Z HONORAMI

  Na Cmentarzu Wojennym w Tarnobrzegu, gdzie spoczywa Józef Sarna wraz z pozostałymi obrońcami miasta odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów z września 1939 roku. Godnie, w asyście wojskowych, nadano porucznikowi Sarnie stopień kapitana. Były kwiaty, znicze, a także lekcja historii podczas, której przypomniano obronę Tarnobrzega.

  - To właśnie Józef Sarna we wrześniu 1939 roku z garstką żołnierzy i harcerzy stanął do walki z niemieckim najeźdźcą, który bardzo szybko sprowadził tę najkrwawszą w dziejach świata wojnę do tamtego Tarnobrzega. To on, wówczas młody oficer rezerwy Wojska Polskiego i instruktor Przysposobienia Wojskowego stanął do nierównej walki, broniąc przeprawy wiślanej na Skalnej Górze. To on zatrzymał na kilka dni przeważające siły wroga, broniąc naszego miasta do końca. Do końca swojego krótkiego, bohaterskiego życia, przelewając krew na nadwiślańskiej skarpie - przypomniał w swoim przemówieniu Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

  DROGA DO AWANSU

  Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów z tarnobrzeskiego Gimnazjum numer 3, a także nabożeństwo celebrowane przez księdza Adama Marka z Parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu oraz księdza prałata Michała Józefczyka z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  O pośmiertny awans dla Józefa Sarny od lat starali się przedstawiciele tarnobrzeskich środowisk kombatantów z podpułkownikiem Józefem Dąbrowskim ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele. Wreszcie wspólne działania kombatantów, samorządu i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku z resortem obrony narodowej, zaowocowały przyznaniem wyższego stopnia wojskowego Józefowi Sarnie.

  - Jako Związek Żołnierzy Wojska Polskiego jesteśmy dumni i szczęśliwi z tego, że wreszcie Józef Sarna, obrońca naszego miasta został awansowany na wyższy stopień wojskowy. To jest piękna chwila dla Tarnobrzega - mówi podpułkownik Józef Dąbrowski.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!