Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź na północnym Podkarpaciu. Raport specjalny minuta po minucie - SOBOTA

Redakcja
fot. Marcin Radzimowski
Nienotowana w historii wielka woda na Wiśle niesie kataklizm dla leżących nad nią powiatów - woda przerwała wał w Koćmierzowie i zalewa kolejne tereny w stronę Tarnobrzega. Zbieramy dla Państwa najważniejsze informacje.

Śledź na bieżąco stan wody w Wiśle

SOBOTA, 22 MAJA

23.27 Woda na Wiśle w większości miejscowości powoli opada, ale w Karsach jej poziom w ciągu półtorej godziny podniósł się o 6 centymetrów. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 21. W Karsach - 718 centymetrów - od godziny 9 ubyło 13 centymetrów. W Szczucinie - 730 centymetrów - od godziny 9 ubyło 28 centymetrów. W Kole - 604 centymetry - od godziny 9 ubyły 22 centymetry. W Sandomierzu 9 (dane z godziny 22.30) - 720 centymetry - od godziny 9 ubyło 20 centymetrów.

23.14 Coraz więcej mieszkańców z zalanych terenów Tarnobrzega decyduje się opuścić swoje domostwa. Najczęściej są to osoby starsze oraz dzieci, które nie wytrzymują kolejnych godzin w bardzo trudnych warunkach. Główną przyczyną ewakuacji jest ogólne wycieńczenie organizmu oraz dolegliwości żołądkowe. Powodzianie z Tarnobrzega wciąż są kierowani do dwóch punktów pobytu w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 oraz hotelu "Nadwiślański", które są już wypełnione po brzegi.

22.31 Jak informują flisacy, na przystani w Ulanowie poziom Sanu był najwyższy od chwili jej zbudowania. Woda zaczęła podchodzić pod chodnik, który jest położony około 5 metrów powyżej normalnego stanu rzeki.

22.22 Policyjny śmigłowiec będzie w nocy patrolował tereny zalewowe na osiedlach Wielowieś, Sielec oraz Zakrzów. Helikopter wyposażony jest w silne reflektory. Dodatkowo na ten teren policja skierowała łódź patrolową, która sprawdzać będzie wszystkie podejrzane osoby znajdujące się na rozlewisku. Na osiedlu Sobów teren rozlewiska patrolują także strażacy.

21.57 Mieszkańcy ulicy Sanowej w Nisku, gdzie w piątek trwała dramatyczna obrona przed zalaniem szacują, że woda w ich rejonie na polach i łąkach może się utrzymać jeszcze przez dwa tygodnie.

21.33 Pracownicy starostwa niżańskiego uzbierali kwotę 830 złotych dla powodzian. Za te pieniądze zakupiono środki czystości i bieliznę, które dzisiaj zostały przekazane powodzianom z Gorzyc.

21.15 Woda na Wiśle powoli opada. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 19.30. W Karsach - 712 centymetrów - od godziny 9 ubyło 19 centymetrów. W Szczucinie - 733 centymetry - od godziny 9 ubyło 25 centymetrów. W Kole - 607 centymetrów - od godziny 9 ubyło 19 centymetrów. W Sandomierzu - 722 centymetry - od godziny 9 ubyło 18 centymetrów.

21.07 Szacuje się, że w powiecie niżańskim pod wodą mogło się znaleźć nawet 800 hektarów łąk i pól uprawnych. Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz stwierdził, że tylko w jego gminie pod wodą mogło się znaleźć 400 hektarów łąk i pól uprawnych.

20.50 W dwóch tarnobrzeskich punktach noclegowych nie ma już wolnych miejsc. W Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 przebywa obecnie 130 powodzian, natomiast w hotelu "Nadwiślańskim" 97 osób. Na szczęście coraz więcej mieszkańców naszego regionu decyduje się przygarnąć pod swój dach powodzian z Koćmierzowa, Wielowsi, Sielca oraz Sobowa.

20.48 Starosta niżański Władysław Pracoń wspólnie z członkami sztabu kryzysowego objechał wszystkie newralgiczne punkty w powiecie niżańskim. Według niego sytuacja jest stabilna i opanowana, a wody zarówno na Sanie, jak i innych rzekach powiatu opadają.

20.44 W gminie Nisko sytuacja jest już całkowicie ustabilizowana. San co prawda jeszcze jest kilkadziesiąt centymetrów ponad stanem alarmowym, jednak woda nie zagraża już mieszkańcom.

20.35 Przez Nisko do zalanych przez powódź Gorzyc wciąż przejeżdżają kolumny wozów strażackich oraz ciężarówek wojskowych, spieszących na pomoc powodzianom. Tędy prowadzi jedna z nielicznych otwartych dróg do zatopionych terenów wokół Gorzyc.

20.04 Coraz więcej powodzian uskarża się na dolegliwości żołądkowe. Lekarze apelują o zachowaniu bezpieczeństwa przy spożywaniu żywności, trafiającej do rejonów dotkniętych żywiołem. Sanepid podkreśla, że tylko rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny chroni przed zachorowaniem. W przypadku złego samopoczucia oraz niepokojących objawów żołądkowych najlepiej od razu zgłosić ten fakt odpowiednim służbom. Lekarstwa będą na bieżąco dostarczone do domów, gdzie przebywają chorzy. Specjaliści przypominają, że woda roznosi i osadza na terenie powodziowym zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie oraz w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach mogą one pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni.

19.30 Woda na Wiśle opada, ale bardzo powoli. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 17. W Karsach - 716 centymetrów - od godziny 9 ubyło 15 centymetrów. W Szczucinie - 740 centymetrów - od godziny 9 ubyło 18 centymetrów. W Kole - 611 centymetrów - od godziny 9 ubyło 15 centymetrów. W Sandomierzu - 725 centymetrów - od godziny 9 ubyło 15 centymetrów.

19.24 Powodziowe utrudnienia w ruchu drogowym również w powiecie stalowowolskim. Nieprzejezdny jest odcinek drogi krajowej numer 77 między Stalową Wolą a Sandomierzem - objazd przez Radomyśl nad Sanem i most na Wiśle w Annopolu. Z ruchu wyłączona jest także droga między miejscowościami Dzierdziówka oraz Skowierzyn.

19.19 Liczne utrudnienia w ruchu drogowym w związku z sytuacją powodziową występują na północnym Podkarpaciu. Nieprzejezdna jest ulica Warszawska w Tarnobrzegu, odcinek drogi wojewódzkiej łączącej Tarnobrzeg z Sandomierzem. Wisłostrada w Tarnobrzegu jest przejezdna, choć ruch odbywa się jedną nitką drogi. Zamknięty jest odcinek drogi krajowej numer 77 z Sandomierza do Gorzyc oraz drogi wojewódzkiej numer 723 relacji Tarnobrzeg - Sandomierz. Zorganizowane są objazdy przez Grębów, Stale i Nagnajów. Na trasie z Tarnobrzega do Stalowej Woli obowiązuje ograniczenie w ruchu dla samochodów ciężarowych.

18.25 Wodociągi na nie zalanej części Tarnobrzega funkcjonują normalnie. Woda jest czysta i można ją bezpiecznie spożywać. Na bieżąco pobierane są próbki do badań bakteriologicznych.

18.20 Na terenie powiatu tarnobrzeskiego zakończyła się akcja szczepień przeciwko tężcowi. O ewentualnym wznowieniu szczepień zdecyduje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu.

18.10 Jutro - w niedzielę, osoby z zalanych przez wodę terenów Tarnobrzega rówież będą mogły skorzystać z pomocy lekarza. Medycy będą pełnili dyżury: w remizie strażackiej w Sobowie w godzinach od 10 do 14, w remizie w Sielcu od 10 do 14, w remizie w Zakrzoweie w godzinach 10-14 oraz w Wielowsi na tak zwanej Górce w godzinach 10-14.

17.55 Poprawia się sytuacja na osiedlu Dzików w Tarnobrzegu. Wody praktycznie nie ma już na ulicy Czereśniowej. Na ulicy Polnej bez zmian. Wody utrzymuje się na tym samym poziomie co dziś rano.

17.45 Stabilna jest sytuacja na osiedlu Malce w Nisku. Woda od rana opadła o około 20 centymetrów. Mieszkańcy domów, które były wczoraj umacniane workami z piaskiem dziękują za pomoc w ratowaniu dobytku.

17.30 Woda na Sanie w Zarzeczu cały czas opada. Obecnie wynosi 602 centymetry od godziny 9 zmniejszył się o 22 centymetry.

17.15 Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 15. W Karsach - 719 centymetrów - od godziny 9 ubyło 12 cm. W Szczucinie - 743 centymetry - od godziny 9 ubyło 15 cm. W Kole - 614 centymetrów od godziny 9 ubyło 12 cm. W Sandomierzu - 729 centymetrów od godziny 9 ubyło 11 cm.

17.05 Woda opada powoli w Wielowsi. Mieszkańcy osiedla żelą się jednak, że do wielu domów odciętych od świata ratownicy dotarli dopiero dziś około godziny 14. Ludzie otrzymali żywność, środki czystości. Coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości żołądkowe proszą o leki i środki przeciwbólowe.

16.55 Cały czas trwa akcja szczepienia ludzi z terenów dotkniętych powodzią przeciwko tężcowi. Lekarze czekają w każdej przychodni na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

16.40 Woda opada w zatopionej części Sobowa, wiele gospodarstw jest jednak cały czas podtopiona. W remizie działa punkt szczepień do którego mągą się zgłaszć ludzie, który podczas powodzi zostali ranni. Powinni oni jak najszybciej zaszczepić się przeciwko tężcowi. - Niebezpieczne dla zdrowia może być nawet niegroźnie wyglądające skaleczenie - informują lekarze. Woda caly czas znajduje się w szkole i kościele.

16.35 W Sobowie woda przelewa się przez ulicę Litewską jednak jej głębokość pozwala na przejechanie nawet osobowym autem. Do osiedla Sobów można dojechać drogą od centrum Tarnobrzega do remizy stażackiej. Dalej przejazd jest niemożliwy.

16.25 Polski Komitet Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centrum Wolontariatu w Stalowej Woli apelują do mieszkańców miasta o pomoc dla powodzian. Dary można przynosić do tych placówek w godzinach od 8 do 16.

16.15 Grupa studntów stalowowolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
wyjechała w okolice Gorzyc by pomagać w umacnianiu wałów.

16.00 Caly czas trwa umacnianie wału na Łęgu w Gorzycach. Przyda się każda para rąk. Władze gminy zwracają się po raz kolejny do mieszkańców o pomoc w walce z żywiołem.

15.45 Woda opada także w Zakrzowie. Ulica Warszawska jest przejezdna do Osiedla Sielec. Dalej droga jest Zalana.

15.40 Woda w osiedlu Wielowieś opada, strażacy, funkcjonariusze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i harcerze dowoźą mieszkańcom osiedla żywność wodę pitną, środki czystości. Najwięcej wody jest na ulicy Lądowisko Jana Pawła II, gdzie sięga ona od 3 do 5 metrów.

15.20 W Stalowej Woli przebywają ewakuowani powodzianie głównie z Sokolnik w powiecie tarnobrzeskim. Są umieszczeni w szkole ekonomicznej i w Szkole Podstawowej Nr 12. Jest ich 450.

14.40 Część Kępia - niewielki przysiółek zwany "kolonią", zalała woda z rzeczki Osy, która przyblokowana została przez Łęg. Ewakuowanych stamtąd zostało 25 osób.

14.25 W powiecie stalowowolskim notuje się spadek poziomu wód, jednak nadal są przecieki na wale wzdłuż Łęgu. Setki mieszkańców Kępia Zaleszańskiego workuje piasek, który wałem wożony jest w kierunku Gorzyc, gdzie umacniany jest wał.

14.10 Trwa cały czas umacnianie wału na rzece Łęg od strony Gorzyc. Umacnianie odbywa się na długości 2 km. Cała podstawa wału jest podmywana. Praca trwa nieustanie przez 3 doby

14.00 Jest już możliwość dojazdu do Kępy Rudnickiej w gminie Ulanów. Woda opadła na tyle, że odsłoniła drogę. Poziom wody obniża się również na rzece Rudna. W ciągu ostatnich godzin opadła o kilka centymetrów.

13.45 Bułgarzy, handlujący w Stalowej Woli w miejscu zwanym "przy brzózkach", zrobili zbiórkę i podarowali powodzianom kilka worków nowej odzieży.

13.00 Obniża się poziom wody na Sanie. O godzinie 12.00 wynosił 617 centymetrów. W ciągu ostatnich kilku godzin woda obniżyła się o 24 centymetry. Woda opada również na Tanwi. Wydaje się, że zagrożenie powodziowe mija.

12.22 Powodzianie z terenu gminy Gorzyce mają od teraz możliwość przepłynięcia amfibią w rejon swoich domów. Pojazdy będą zabierały ludzi z mostu na Łęgu w Gorzycach. Istnieje możliwość zabrania z zalanych terenów bydła i innych zwierząt z wyjątkiem koni. Powodzianie przewożeni amfibiami będą mogli podpływać na motorówkach do domów, w których pozostali jeszcze członkowie ich rodzin. Powoli, ale systematycznie obniża się stan wody na Łęgu.

12.10 Uwaga powodzianie! Internat przy pałacyku prezydenta w Tarnobrzegu wydaje pościel, kołdry, koce, ręczniki. Można się zgłaszać po odbiór.

11.55 Osoby, które ucierpiały podczas powodzi mogą skorzystać bezpłatnie z pomocy psychologa. Taką pomoc można znaleźć w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy ul. Św, Barbary. Pracownicy poradni przyjmują nie tylko u siebie, ale są gotowi dojechać do miejsca pobytu poszkodowanych. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu: 15 822-75-90. Pod tym numerem można zasięgnąć szczegółowych informacji.

11.20 Sztab kryzysowy w Tarnobrzegu zdementował informacje o tym, że na terenie powiatu znaleziono zwłoki dwóch kolejnych ofiar powodzi. Do tej pory w wyniku powodzi zginął 59-letni mieszkaniec tarnobrzeskiego osiedla Wielowieś, który utonął w czwartek wieczorem we własnym domu.

10.47 Nieczynny jest prawy pas Wisłostardy, od strony wałów wiślanych. Kierowcy jadący od Tarnobrzega w kierunki Mielca muszą zjechać na lewy, bezpieczny pas drogi

10.15 Stabilizuje się sytuacja na rzece Łęg w Gorzycach, która zagrażała zakładowi Federal Mogul. Wygląda na to ,że firma i miasto zostaną uratowane bo woda powoli opada.

10.06 Woda na Wiśle systematycznie spada już od 24 godzin. W Sandomierzu od rekordowego stanu Wisły jest już ponad 1 metr mniej. Było w środę rano około 850 centymetrów, jest w sobotę rano 740 centymetrów.

10.05 Stan wody na Sanie w dalszym ciągu opada. O godzinie 9.30 wynosił 642 centymetry.

10.01Kończy się pakowanie żywności na łodzie, które za chwilę ruszą , by rozwieźć ją ludziom , którzy przebywają w swoich zalanych domach.

9.35Jest druga ofiara śmiertelna powodzi w powiecie tarnobrzeskim - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Z pierwszych informacji wyniki ,że zwłoki człowieka znaleziono na Sobowie. Za kilka minut informacje w tej sprawie.

9.15 Choć na rzece San w Zarzeczu wciąż jest stan alarmowy to jednak sytuacja zaczyna się poprawiać. W nocy z godziny na godzinę odnotowywano zmniejszający się poziom rzeki i o godzinie 7 rano wynosił on 628 centymetrów. Wczoraj w godzinach popołudniowych w maksymalnych stanach było 641 centymetrów.

9.02 Woda na zalanych terenach powiatu tarnobrzeskiego powoli, centymetr po centymetzre opada. Pełną parą pracują punkty pomocy.

8.15 Ze względu na powódź na Podkarpaciu może być problem z korzystaniem z sieci telefonii komórkowej Plus. Utrudnień nie wyklucza też Orange. Kłopoty mogą być również z telefonami stacjonarnymi i Neostradą.

7.30 Poziom wody obniża się również na pozostałych rzekach województwa, czyli górnym i środkowym odcinku Sanu, Wisłoce i Wisłoku, oraz Wiśle powyżej ujścia Sanu.

6.45 Poprawia się sytuacja w powiecie niżańskim. San w punkcie pomiarowym w Zarzeczu, gmina Nisko zaczyna powoli obniżać się. O godzinie 23.30 w piątek rzeka miała wysokość 638 centymetrów.

PIĄTEK, 21 MAJA

20.45 Poziom na Sanie nie zmienia się i wynosi 640 centymetrów. Jeśli chodzi o tzw "Zasanie" zagrożone zalaniem są cztery domy. Mieszkańcy układają wały z worków wypełnionych piaskiem. Zalana jest również droga dojazdowa.

20.30 Kilkaset osób umacnia wały Łęgu po obu stronach mostu w Grębowie. To obrona jedynego, bezpośredniego połączenia Tarnobrzega ze Stalową Wolą. W akcji oprócz strażaków uczestniczą mieszkańcy pobliskich Grębowa i Jamnicy.

20.15 Poziom na Sanie wynosi 640 centymetrów. Woda wciąż jest bardzo wysoka.

20.00 Trwa heroiczna walka o osiedle Malce w Nisku. Około 150 osób zabezpiecza teren przed wodą. najbliższe godziny będą decydujące.

19.06 W zalanej przez wodę tarnobrzeskiej dzielnicy Zakrzów stan wody bez zmian.

19.02Powoli schodzi woda z tarnobrzeskiego osiedla Dzików - pomógł przekop na ulicy Słomki.

18.45Do policji docierają sygnały o szabrownikach-złodziejach podpływających nocą do domów opuszczonych przez powodzian. W związku z tym na zalane tereny Tarnobrzega i gminy Gorzyce wysyłane są policyjne patrole na motorówkach, które będą pilnować domów przez cała noc. Teren będzie też obserwowany przez funkcjonariuszy ze śmigłowca.

18.05 Według informacji uzyskanych przez wójta gminy Gorzyce, Mariana Grzegorzka poziom Wisły w rejonie Baranowa Sandomierskiego obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów, co ma wpływ na obniżanie się poziomu wody w rzece Łęg. W ostatnich kilku godzinach ten poziom obniżył się o kilkanaście centymetrów. Sytuacja jest ciągle trudna, ale wydaje się być opanowana.

17.25San w Nisku ma w tej chwili poziom 641 centymetrów. Wody wciąż przybywa

16.50Woda cofa się na Rzece Tanew w powicie niżańskim, gmina Ulanów. Coraz tragiczniejsza jest sytuacja w pobliżu hotelu Galicja. Kilkanaście domów zagrożonych jest na Zasaniu w gminie Nisko. Tam od rana mieszkańcy bronią swoich domostw przed wodą ustawiając zapory z worów z piaskiem.

15.40 Coraz poważniejsza sytuacja w powiecie niżańskim. Zaczyna przemakać wał w gminie Krzeszów. Strażacy pracują nad umacnianiem wału w okolicach stadionu

15.24 Coraz tragiczniejsza sytuacja na Malcach w Nisku. Woda wdziera się w ulicą Sanową. Wszyscy chętni, którzy chcą pomóc są proszeni o przyjście. Na miejscu mieszkańcy umacniają wały. Od godziny 10 woda poniosła się o pół metra. 400 ha pól pod wodą w gminie Ulanów

13.14 Prezydent Tarnobrzega zdecydował o wydawaniu specjalnych zaświadczeń dla powodzian. Dary będą wydawane tylko dla osób z takim zaświadczeniem. Zaświadczenia wydawane są w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Mickiewicza 7 (biuro obsługi interesanta) od poniedziałku do piątku od 7.30 do 18, w soboty i niedziele od 8 do 18.

12.22 Trwa akcja umacniania wałów w miejscowości Bieliny (gmin Ulanów). W całej gminie odciętych od świata jest kilkanaście domów, drogi zostały zalane przez wodę wylewająca się z Sanu. Strażacy łodziami wożą mieszkańcom żywność.

12.18 Całkowicie nieprzejezdna jest droga w Dąbrownicy (gmina Baranów Sandomierski) tzw. "zwałka" w kierunku drogi krajowej nr 9. Policjanci kierują ruch na objazdy.

12.14 Trwa walka w Gorzycach. Strażacy, mieszkańcy i pracownicy Federal Mogul umacniają wał na rzece Łęg. Aby nie dopuścić do jego pęknięcia i zalania największego pracodawcy w Gorzycach. Wały są mocno nasiąknięte wodą i ryzyko pęknięcia jest ogromne.

12.07 Potrzebne są konserwy, chleb, woda pitna i mrożonki do przygotowania ciepłych potraw dla osób pracujących w Przybyłowie. Dary przyjmowane są w centrum wolontariatu przy ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli.

11.57 Apteka przy szpitalu w Nowej Dębie przyjmuje leki, artykuły medyczne i środki czystości dla powodzian (tel. 15 846 26 51).

11.48 Tarnobrzeski starosta uruchomił kolejne punkty przyjmowania darów dla powodzian. Niezbędnie przedmioty i żywność można przynosić do punktu w Grębowie obok kościoła, (tel. 015 811 27 17). Drugi punkt znajduję się w budynku OSP Zbydniów, (tel. 660 670 210 lub 669 956 778). Zainteresowani udzieleniem pomocy mogą kontaktować się także z dyrektorem powiatowego centrum pomocy rodzinie w Tarnobrzegu, Ewą Kędzierską (tel.725 221 340).

11.43 W Tarnobrzegu wydawana jest bezpłatna żywność przez tarnobrzeski bank żywności. Pierwszy punkt znajduje się w siedzibie banku przy ulicy Sienkiewicza 45 (tel. 015 822 40 05), artykuły spożywcze można odbierać także w punkcie interwencji kryzysowej przy ulicy Jachowicza 4a, w budynku biblioteki.

11.38 W Zbydniowie na trasie Sandomierz - Stalowa Wola czekają busy na ochotników, którzy mogli by pomóc w umacnianiu wałów na Przybyłowie w Gorzycach. Kursy odbywają się, co kilkanaście minut

11.27 Poziom Sanu podnosi. Obecnie wynosi 638 cm w Zarzeczu koło Niska. Szacuje się, że pod wodą znajduje się ponad 300 hektarów terenów. Rolnicy walczą o uratowanie nie zalanych pól.

11.19 W budynku starostwa powiatowego w Tarnobrzegu przy ulicy 1 maja w pokoju nr 23 trwa zbiórka na rzecz ewakuowanych mieszkańców z terenów gminy Gorzyce. Pracownicy apelują o przynoszenie, środków czystości, środków higienicznych, wody pitnej, żywności trwałej (np. konserwy), hermetycznie pakowanej, a także gumowych butów i odzieży ochronnej.

11.04 Nie potwierdziły się informacje o opadającej wodzie na Sanie. Aktualny poziom to 627 centymetrów. Dobra informacja jest taka, że w górnych partiach rzeki poziom wody opada.

10.51 Na Malcach woda wdziera się do domów znajdujących się najbliżej Sanu. Niebezpiecznie jest także przy rzecze Barcówka, gdzie mieszkańcy ratują dobytek, układając worki z piaskiem. Według niepotwierdzonych informacji San opada, ale wysoki poziom wody utrzymuje się w mniejszych rzeczkach wpływających do Sanu.

10.29 Marian Grzegorzek, wójt Gorzyc apeluje do mieszkańców by z związku z tragiczną sytuacją na wałach w Przybyłowie przygotowały się do ewakuacji.

10.18 W remizie OSP w Tarnobrzegu - Sobowie powstanie punkt szczepień przeciwko tężcowi. Od 11 do 14 dyżurować będą pracownicy sanepidu - lekarz i pielęgniarka, którzy będą udzielać informacji i szczepić.

10.07 Około 30 kierowców koczujących w samochodach na moście na rzecze Trześniówka prosi o dostarczenie koców i materacy. Potrzebna jest także woda mineralna i pieczywo.

9.58 Trwa walka o obronę domów przed wodą z malutkich rzeczek w miejscowościach Dymitrów i Dąbrownica w gminie Baranów Sandomierski. Straż graniczna, wojsko i strażacy OSP zostali przewiezieni do tych miejscowości. Woda powoli podmywa domu.

9.55 Woda na zalanych terenach gminy Gorzyce ciągle się podnosi - przez noc o około 15 centymetrów - to pogarsza i tak już dramatyczną sytuację.

9.40 Z najbardziej zalanych terenów - Furmanów, Sokolnik, Orliska, Wielowsi, Sielca, Zakrzowa,Trześni,Sobowa trwa jeszcze ewakuacja ludności. Tym , którzy zdecydowali się pozostać strażacy dowożą jedzenie, wodę.

9.25Strażacy i pracownicy drogowi zdecydowali ,że konieczne jest przekopanie ulicy Słomki w miejscu gdzie zapchany był kanał - ma to udrożnić przepływ wody z zalanych terenów na osiedlu Dzików, zwłaszcza z ulicy Polnej. Woda rowem melioracyjnym będzie skierowana na pobliskie pola. Decyzja podzieliła ludzi - dla wielu domów oznacza praktycznie odcięcie od świata.

9.01 Ponad 80 powodzian z terenu Gorzyc czeka w Specjalnym Ośrodku szkolno Wychowawczym w Grębowie na ustabilizowanie się sytuacji. Ludziom potrzeba wszystkiego - odzieży, żywności, wody pitnej i koców..

8.51 Trwa dramatyczna walka o utrzymanie zakładu Federal Mogul w Gorzycach. Dyrekcja firmy i wójt Gorzyc apelują do wszystkich ludzi, którzy mogliby pomóc przy napełnianiu worków z piaskiem i zabezpieczaniu terenu by przyszli na tern zakładu - liczy się każda para rąk.

8.21 Podtopione są posesje na ulicy Czereśniowej na tarnobrzeskim osiedlu Dzików.

8.20 Pół ulicy Polnej na osiedlu Dzików w Tarnobrzegu jest zalana. Przyczyną jest zatkany kanał przy ulicy Słomki odprowadzający wodę z rowów melioracyjnych. Służby ratownicze pracowały nad tym , by go udrożnić i udało się! Woda z Polnej powinna powoli ustępować.

7.57 Woda na Sanie w Zarzeczu w dalszym ciągu podnosi się. O godzinie 6.00 rano ma już 627 centymetrów.

7.37 W powiecie tarnobrzeskim od rana zza chmur po raz pierwszy od kilka dni wyszło piękne słońce. Przez noc nie dochodziło do zalań kolejnych terenów. Wygląda na to, że sytuacja się stabilizuje

7.32 San niesie do Wisły ogromną ilość wody, co powoduje, że sytuacja na zalanych terenach nie zmienia się - woda nie opada. Stan wody w Wiśle w Sandomierzu pozostaje bez zmian. Na całym odcinku przed Sandomierzem poziom wody opadł.

7.15 Przez cała noc trwał heroiczny bój o utrzymanie wałów na Łęgu. Zaczęło brakować sił. O 3 w nocy po ulicach Gorzyc jeździł samochód wzywjący ludzi do pomocy przy obronie wałów.

0.30 Na Wisłostradzie jeden pas jest wyłączony z ruchu (najbliżej wału przeciwpowodziowego), obowiązuje tam także ograniczenie prędkości.

0.25 Na wałach rzeki Łęg w okolicach Gorzyce wciąż pracują strażacy, którzy nie chcą dopuścić do przerwania umocnień przeciwpowodziowych.

Zobacz raport minuta po minucie z poprzednich dni

Powódź na północnym Podkarpaciu. Raport specjalny minuta po minucie (zdjęcia)

Powódź na północnym Podkarpaciu. Raport specjalny minuta po minucie - ŚRODA - 19 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie