MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy upadłych zakładów w Stalowej Woli odzyskają po latach pieniądze

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Luty 2009 roku, palenie opon przed dyrekcją naczelną huty w proteście przeciwko upadłości spółki i braku wypłaty pensji
Luty 2009 roku, palenie opon przed dyrekcją naczelną huty w proteście przeciwko upadłości spółki i braku wypłaty pensji Zdzisław Surowaniec
W najbliższy poniedziałek, 3 kwietnia o godzinie 18 w w sali numer 17 Urzędu Miasta w Stalowej Woli odbędzie się spotkanie dla byłych pracowników Zakładu Zespołów Mechanicznych, którego upadłość ogłoszono 10 lutego 2009 roku.

Zobacz także: Niemieckie targi pracy dla Polaków

(Dostawca: x-news)

- To spotkanie jest istotne dla osób, które zmieniły numer rachunku bankowego. Syndyk bazuje na danych zdobytych kilka lat temu i bez aktualizacji wypłata ostatniej transzy może nie być możliwa. Na chwilę obecną należność, która została do spłaty, wynosi około 25 procent całości ostatniej części. Z racji tego, że postępowanie zostało zakończone, syndyk przymierza się do jej wypłaty. Na spotkaniu udzielona zostanie informacja o procentowej wysokości tej wypłaty, a także informacje związane z zagospodarowanej nieruchomości ZZM, która została w listopadzie poprzedniego roku nabyta przez firmę Cell Fast - mówi poseł Rafał Weber. W spotkaniu ma wziąć udział syndyk masy upadłościowej Anna Brzozowska, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz dyrektor administracyjn Ryszard Wojnarowski.

Syndyk przez ten czas wykonała wiele czynności. Pozyskała środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyegzekwowała należności od dłużników oraz zbyła rzeczy ruchome wolne od obciążeń. Pozyskane w ten sposób środki przekazano blisko tysiącom pracowników o łącznej kwocie ponad 19 milionów złotych. Kwota ta obejmuje 40 procent wierzytelności tak zwanej pierwszej kategorii. Syndyk wystąpiła także do Agencji Rozwoju Przemysłu jako wierzyciela hipotecznego o współudział w kosztach utrzymania nieruchomości ,jednak ARP do tej pory nie zajęła stanowiska. Wspólnie z organizacjami związkowymi zwróciła się także do Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz do Marszałka Województwa o zgodę na zrzeczenie się praw w planie podziału funduszu masy upadłości przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Postępowanie upadłościowe HSW - Zakład Zespołów Mechanicznych, zakładu produkującego maszyny budowlane, zostało ogłoszone 10 lutego 2009 roku. Spółka zatrudniała około tysiąca osób. Pracownicy, gdy tylko dowiedzieli się o upadłości, wystąpili do Huty, jako właściciela większościowego, o terminowe wypłaty wynagrodzenia za styczeń 2009 roku. Domagano się także kontynuowania działalności gospodarczej po wejściu syndyka. Kilkuset pracowników zagroziło zaostrzeniem strajków jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie