MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa i bolesna lekcja historii o katyńskich lasach

TDM
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nisku w trakcie montażu czytali wiersze, wspomnienia oraz listy osób, które były w sowieckich obozach. Uczniowie Zespołu Szkół oraz chór zaśpiewali między innymi „Dziwny jest ten  świta” i „Biały krzyż”.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nisku w trakcie montażu czytali wiersze, wspomnienia oraz listy osób, które były w sowieckich obozach. Uczniowie Zespołu Szkół oraz chór zaśpiewali między innymi „Dziwny jest ten świta” i „Biały krzyż”. Fot. Sławomir Czwal
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nisku uroczyście uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W swojej izbie pamięci mają ziemię z miejsc, w których ginęła elita narodu polskiego.

Czytanie fragmentów listów osób pomordowanych w sowieckich obozach, recytacja wierszy oraz wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni - w taki właśnie sposób uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nisku uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Niżańska szkoła nie tylko z tego powodu ma powód do dumy. W jej izbie pamięci znajdują się łuski, wypełnione ziemią z tamtych, tragicznych miejsc.
- Urny z ziemią dostaliśmy w dowód wdzięczności dla miasta od absolwentów Podoficerskiej Szkoły dla Małoletnich - mówi Danuta Gorczyca, dyrektor szkoły. - Jest to dla nas szczególnie ważne, gdyż niewiele szkół w regionie ma tak cenne pamiątki.

W szkole znajdują się trzy łuski z certyfikatami, potwierdzającymi pobranie ziemi z miejsc zagłady naszych rodaków. Wczoraj uczniowie przygotowali dla swoich kolegów przepiękny montaż słowno-muzyczny, w którym przybliżyli losy Polaków z sowieckich obozów. Nawiązali również do tragedii, jaka miała miejsce w sobotę, kiedy to pod Smoleńskiem rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim, lecącym na katyńskie uroczystości.

Uczniowie czytali wiersze, wspomnienia oraz listy osób, które były w sowieckich obozach. Wraz z chórem zaśpiewali między innymi "Dziwny jest ten świta", "Biały krzyż", "List katyński", "Kocham cię, Polsko" oraz "Gaude Mater Polonia". Oprawę muzyczną przygotowała Grażyna Sobczak, zaś o treść merytoryczną zadbała Zofia Mierzwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie