Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem pochówku na cmentarzu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W tle ściana lasu, gdzie kończy się cmentarz komunalny
W tle ściana lasu, gdzie kończy się cmentarz komunalny Zdzisław Surowaniec
Jak co roku przy okazji Wszystkich Świętych powraca temat wytyczenia nowej lokalizacji pod cmentarz komunalny w Stalowej Woli. Na obecnym na ulicy Ofiar Katynia, liczącym dziesięć hektarów miejsca zabraknie już za trzy, cztery lata.

Stalowowolski Cmentarz Komunalny z roku na rok kurczy się z powodu braku możliwości jego rozbudowy. Powodem jest usytuowaniem miasta w strefie ochronnej ujęć wody. - W projekcie budżetu miasta na rok 2017 jest przewidziana kwota 110 tysięcy złotych na projekt techniczny nowego cmentarza. Obecnie są podejmowane działania doraźne w kwestii przedłużenia żywotności nekropolii, pozwalające na wyznaczaniu nowych kwater do pochówków tradycyjnych i urnowych - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Jak się dowiedzieliśmy miasto prowadzi rozmowy z właścicielem prywatnej działki, na której oprócz tradycyjnych kwater powstać miałoby kolumbarium. Jeżeli udałoby się dojść do porozumienia miejsca wystarczy tam na co najwyżej na dwa lata. Rozpoczęto także prace nad przygotowaniem dwóch nowych kwater na około 200 grobów. Będą one gotowe do 15 grudnia 2016 roku.

Prezydent nie wyobraża sobie aby powstała w przyszłości nowa nekropolia była usytuowana poza granicami administracyjnymi Stalowej Woli. Wstępnie rozważana lokalizacja to tereny w kierunku ulicy Bojanowskiej lub Jamnicy za składowiskiem odpadów. Z pewnością nie będzie to działka przy ulicy Orzeszkowej, gdyż wiązałoby się to z wycinką drzew, które stanowią barierę ochronną osiedli mieszkalnych przed zakładami przemysłowymi. Planowana przed laty budowa cmentarza w Charzewicach również jest mało prawdopodobna ze względu na uwarunkowania geologiczne terenu, który jest zbyt podmokły.

Ze względu na uruchomione w 2012 roku przez spółkę Memento pierwsze na Podkarpaciu krematorium, nieopodal cmentarza komunalnego, sensowna wydaje się być budowa kolumbarium. W Urzędzie Miasta trwają prace nad zmianą planu miejscowego aby rozpoczęcie jego budowy było możliwe. Temat powraca pod pięciu latach. - Projekt był pokazywany przez mojego poprzednika, ze względu na to, że był on niezwykle artystyczny podnosił koszty niemalże do pochówku tradycyjnego. Kolumbarium, które chcemy wybudować będzie również estetyczne.

A z punktu widzenia budżetu ekonomiczne - stwierdza prezydent. Koszt pochówku urnowego ma nie przekraczać 2,5 tysiąca złotych. W tym roku miasto przekazało 60 tysięcy złotych na remont alejek w najstarszych kwaterach. Piaszczyste nawierzchnie utwardzono i wyłożono betonowymi kostkami. Przez ostatnie lata postawiono między innymi nowe hydranty z wodą, wyremontowano mauzoleum, został odremontowany dom pogrzebowy, powstały słupki granitowe z numerami kwater.

Cmentarz Komunalny w Stalowej Woli otwarto w 1944 roku. Do tej pory spoczywa na nim ponad 18 tysięcy osób. Najstarsze wejście przez środkową bramę przy ulicy Ofiar Katynia prowadzi na honorowe miejsce - przed Mauzoleum. Jest to miejsce pamięci narodowej poświęcone stalowowolskim bohaterom poległym za wolność Ojczyzny w bojach partyzanckich i frontowych w latach 1939 - 1945.

Na terenie cmentarza znajduje się dom pogrzebowy z kaplicą. Od roku 2003 działa komputerowy system ewidencji pozwalający na szybką lokalizację grobu zmarłego. W 2009 roku została uruchomiona internetowa wyszukiwarka grobów a 17 maja 2012 roku prywatne krematorium, pierwsze na Podkarpaciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie