MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa siedziby tarnobrzeskich sądów i prokuratur. Będzie praktyczniej i ekonomiczniej

Marcin RADZIMOWSKI
Budynek od frontu obecnie i po przebudowie.
Budynek od frontu obecnie i po przebudowie. Marcin Radzimowski
Zamiast wielkich i niewykorzystywanych powierzchni podcieni z jednej strony będą pokoje Biura Obsługi Klienta, z drugiej zaś sala konferencyjna.

Nareszcie znalazły się pieniądze na małą przebudowę siedziby sądów i prokuratur w Tarnobrzegu, o co starano się od kilku lat. W poniedziałek otwarcie ofert inwestorów.

Kiedy najwyższy w Tarnobrzegu budynek - siedzibę sądów i prokuratur - oddawano 15 lat temu do użytku, wszystko wydawało się w nim wręcz idealne. Na tamte czasy może i tak było, teraz wiadomo, że można było budynek lepiej zaprojektować.

Jedną z wad jest choćby brak dużej sali rozpraw, na której w przypadku dużych procesów dla uczestników brakuje miejsc. Nie ma także dużej sali konferencyjnej, dlatego większe konferencje zazwyczaj organizowane są w wynajmowanych salach, na przykład w zamku w Baranowie Sandomierskim.

- Budynek ma podcienie z przodu i z tyłu. To duże powierzchnie praktycznie niewykorzystywane - mówi Marta Ziarek, dyrektor Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - Od frontu w przyziemiu znajduje się Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Opiekuńczo-Konsultacyjny. Z tyłu budynku natomiast są schody i niepraktyczne podjazdy dla niepełnosprawnych, które zostały zniszczone wskutek działania warunków atmosferycznych i praktycznie nigdy nie są wykorzystywane.

Kiedy deszcz lub śnieg zacina, woda zalewa posadzkę podcieni, a później kapie z sufitu w znajdującym się pod nią RODOK. Poza tym, zimą trudno przejść do drzwi wejściowych, gdyż nawet przyprószone lekko śniegiem płytki są bardzo śliskie.
Teraz wszystko się zmieni. Z przodu budynku podcienie zostaną zabudowane, w ten sposób wewnątrz powstaną pomieszczenia. Będzie się w nich mieścić Biuro Obsługi Klienta.

- Petenci będą mogli tam załatwić większość spraw, bez wchodzenia do obecnego budynku sądu. Będzie tam kasa, punkt informacyjny, będzie tam można odebrać zaświadczenie o niekaralności, wszelkie odpisy akt sprawy, monitor sądowy - wylicza Marta Ziarek, dyrektor SO w Tarnobrzegu.
Obecnie, aby załatwić te wszystkie sprawy, interesanci muszą często "kursować" od parteru na poszczególne piętra, bowiem różne sprawy trzeba obecnie załatwiać w kilku różnych punktach. Zniknie także problem przeciekającego sufitu w RODOK-u.

Z tyłu budynku (od ulicy Dominikańskiej), gdzie obecnie są zdewastowane podjazdy dla wózków inwalidzkich, zbudowana zostanie sala konferencyjna. Na potrzeby osób niepełnosprawnych zainstalowana zostanie winda, która umożliwi bezpieczne dostanie się do budynku.
W najbliższy poniedziałek nastąpi oficjalne otwarcie ofert przetargowych. Wtedy okaże się, jaki będzie koszt wykonania przebudowy budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie