Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez wakacje organizowana będzie akcja "Dzień Dawcy Szpiku"

ZS
sxc.hu
W każdą środę lipca i sierpnia w Stalowej Woli, a także w każdy piątek lipca i sierpnia w Tarnobrzegu potencjalni dawcy szpiku będą się mogli zarejestrować.

Fundacja DKMS Polska czyli Baza Dawców Komórek Macierzystych skorzysta z zaproszenia organizatora, Karola Czerneckiego - prezesa Stowarzyszenia na rzecz ludzi poszkodowanych przez los "Podziel się…" i zorganizuje akcję "Dzień Dawcy Szpiku". Polegać będzie na rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

SZANSA NA ŻYCIE

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorem lokalnym przeprowadza "Dzień Dawcy Szpiku podczas Dni Świebodzina", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 335 tys. potencjalnych dawców, z czego ponad 233 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W ciągu ponad dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska aż 191 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

TYLKO CHWILA

W Stalowej Woli rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w każdą środę lipca i sierpnia w godzinach od 12.00 do 14.30 w budynku Arka, w punkcie pobrań "Diagnostyka", ul. Komisji Edukacji Narodowej 12/11. W Tarnobrzegu rejestracja odbywać się będzie w Szpitalu Wojewódzkim (I piętro - Laboratorium "Diagnostyka"), ul. Szpitalna 1.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie