Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyszności na Słomianym Jarmarku Produktów Regionalnych (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Kobiety z Radomyśla nad Sanem kroją swojskie wędliny.
Kobiety z Radomyśla nad Sanem kroją swojskie wędliny. Zdzisław Surowaniec
Produkty regionalne z Radomyśla nad Sanem, z Lipy i Słomianej można było pokosztować w niedzielę na zorganizowanym po raz pierwszy Słomianym Jarmarku Produktów Regionalnych.

[galeria_glowna]

6 mln 953 tys. zł

Forum Mieszkance Wsi "SanŁęg" Lokalna Grupa Działania w Zaleszanach - główny sponsor jarmarku, obejmuje 4 gminy powiatu stalowowolskiego i 2 tarnobrzeskiego. Ma 6 mln 953 tys. zł na dofinansowanie rolników, przedsiębiorców, stowarzyszeń, instytucji kulturalnych i kościołów. Już uruchomiono 3 mln 8 tys. zł.

Najbardziej paradne było stoisko radomyślanek.
Najbardziej paradne było stoisko radomyślanek. Zdzisław Surowaniec

Najbardziej paradne było stoisko radomyślanek.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W powiecie stalowowolskim można już posmakować dziesiątki produktów regionalnych, z przypomnianych starych przepisów. Jak są one wspaniałe, można się było przekonać na jarmarku w Słomianej, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Słomianej oraz Forum Mieszkance Wsi "SanŁęg" Lokalna Grupa Działania w Zaleszanach.

NALEWKA Z SOSNY

Zasady zdrowego żywienia mówią, że należy jeść przede wszystkim to, co rośnie za oknem, w naszym regionie. I tak właśnie jest z regionalnymi produktami. Kobiety ze Słomianej przygotowały mnóstwo mięsiwa, a w wśród nich karpia i faszerowanego szczupaka, pieczone szynki, salcesony, kiełbasy. I wypieki - sernik, swojski chleb, ciasta z jabłkami. Oraz nalewkę z sosny, co świetnie pasuje do otoczenia, bo wieś jest w sosnowym lesie.

Najbardziej paradne było stoisko Gminnego Zespołu Kulinarnego z Radomyśla nad Sanem. Oprócz wędlin ze słoja i chleba, były kotleciki z fasoli i kapusty, kotlety z czerwonego grochu, placek na trzon, ciasteczka babci Stasi, rogaliki babuni, placek z blachy z ucieranym makiem, drożdżówki z jabłkiem, paluszki chwałowickie z czerwonym barszczem. A do popicia z procentami nalewka z dzikiej róży, jagodowa i wiśniowa.

LIPSKI ŚMIETANOWIEC

Najbardziej skromne było stoisko Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Lipa Lipa-Zdrój, ale jak się dowiedzieliśmy, zostali źle poinformowani. Myśleli, że każda gmina przywozi tylko jeden produkt regionalny, więc przywieźli tylko ciasto - śmietanowiec lipski. A przecież w swojej ofercie mają wiele wspaniałych produktów, w tym smażone i wędzone karpie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie