Radni przegłosowali rozwiązanie Straży Miejskiej w Nowej Dębie

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zaktualizowano 
Większość radnych Nowej Dęby zagłosowała za rozwiązaniem Straży Miejskiej. W środę podczas sesji uchwałę w tej sprawie poparło 8 radnych, przeciw było 5.

Zobacz transmisję sesji

Z inicjatywą uchwałodawczą wystąpiło trzech radnych. Paweł Grzęda, Tomasz Kopeć i Łukasz Serafin mają wiele zastrzeżeń do pracy Straży Miejskiej, która funkcjonuje w strukturach nowodębskiego magistratu. Argumentują, że jej zadania z powodzeniem mogą przejąć urzędnicy.

Oto uzasadnienie projektu uchwały, który znalazł się w porządku obrad:

“Funkcjonująca na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba Straż Miejska w obecnej formie nie spełnia należycie podstawowych zadań, do których została powołana, co budzi niezadowolenie zdecydowanej większości mieszkańców. Uzasadnieniem dla rozwiązania Straży Miejskiej w Nowej Dębie są również wysokie koszty utrzymania tej instytucji, które stanowią znaczne obciążenie budżetu Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Środki przekazywane do tej pory na Straż Miejską mogą i powinny zostać wykorzystane na inne cele służące zaspokojeniu potrzeb mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Dęba. Mając na uwadze funkcjonowanie na terenie naszej gminy komisariatu policji, żandarmerii wojskowej i straży leśnej stwierdzić należy, że likwidacja Straży Miejskiej nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto również zaznaczyć, że w związku z licznymi zmianami w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz zawartymi w niej przepisami nie ma uzasadnienia dla utrzymywania Straży Miejskiej, gdyż kwestia gospodarowania odpadami przez mieszkańców jest przedmiotem postępowań administracyjnych.

W Urzędzie Miasta i Gminy powołany jest Referat Spraw Komunalnych i Społecznych, do którego kompetencji należy utrzymywanie czystości i porządku w gminie, oraz ochrona środowiska. Funkcjonowanie w obrębie UMiG dwóch komórek dublujących zadania i obowiązki jest nieefektywne i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Prawidłowa organizacja pracy i należyte wykonywanie obowiązków przez Referat Spraw Komunalnych i Społecznych całkowicie winno zaspokoić wykonywanie zadań we wskazanym zakresie. Ponadto należy zaznaczyć, że w kompetencji tego referatu jest również nadzór nad działalnością Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM), które winno należycie wykonywać powierzone mu zadania w zakresie porządku i czystości w mieście”.

W dalszej części radni odnieśli się także do problemu odłowu bezdomnych zwierząt wskazując, że powinno być to zadaniem Referatu Spraw Komunalnych i Społecznych.

Argumentacji radnych nie podzieliły władze miasta, ani komendant miejski policji w Tarnobrzegu. Stoją na stanowisku, że Straż Miejska w Nowej Dębie jest potrzebna i spełnia ważną rolę w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa.

- Utrzymanie straży kosztuje około pół miliona rocznie, ale jej pracy nie da się przeliczyć na pieniądze. Nie da się też przeliczyć poczucia bezpieczeństwa. Nie da się tak po prostu powierzyć ogółu wykonywanych zadań ustawowo przypisanych straży jednym pismem urzędnikowi - kwituje zastępca burmistrza Leszek Mirowski.

W 2018 roku nowodębscy strażnicy miejscy podjęli 979 interwencji, ujawnili 599 sprawców wykroczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Quiz o Magdzie Gessler. Odpowiadają jej dzieci!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-25T14:56:25 02:00, Gość:

U nas w Baranowie jedno kolesiostwo. Nikt nigdy niewygodnych tematów nie podejmuje.

A jakie to są tematy?

G
Gość

BRAVO , widać brak doświadczenia w nowej radzie, Panie przewodniczący wyliczył Pan 500 tyś oszczędności, mam pytanie z tego co zrozumiałem pracownicy straży zostaną pracownikami urzędu, średnio niech zarobią 40 tyś rocznie razy 6 pracowników to 240 tyś, już zostaje pan z oszczędnościami w wysokości 260 tyś, i tymi samymi pracownikami którzy praktycznie nie mogą nic zrobić jeżeli przejmą zakres obowiązków po strażnikach bo niestety urzędnik nie może ukarać np. spożywającego alkohol. dziurę po patrolu SM pewnie będzie Pan chciał zastąpić dodatkowymi patrolami Policji, koszt 8 godzin 1 policjanta w godzinach nadnormatywnych to około 200 zł x 2 policjantów na patrol to 400 zł . Jeżeli zrobi Pan taki Patrol co 3 dzień ,jeden 8 godzinny na dobę , oczywiśćie jezeli Policja znajdzie chętnych , bo na taki patrol Policjant może przyjść na swoim dniu wolnym to okoł 100 patroli x 400 zl = 40 tyś, i już zostaje 220, na każdą imprezę organizowaną w Nowej Dębie nawet tą małą bedzie Pan musiał zatrudnić firmę ochrony mienia , koszt 1 imprezy to około od 2 tys do 6 tys zależy jak jest wielka . Mam nadzieję że jak zgłoszę do urzędu że ktoś wylewa szambo do rowu melioracyjnego to urzędnik przyjedzie na miejsce i załatwi tą sprawę, a nie zrobi to za biurka, oczywiście samochodem służbowym. Wracając do stalowej woli która podaje Pan za przykład zadowolenia, zapraszam każdy parkuje gdzie chce, trawnik, chodnik chaos, Policja nie jest od tego aby zajmować się drobnymi wykroczeniami ale dość uciążliwymi dla mieszkańców. Podsumowując jeżeli zaoszczędzi Pan 100 tyś rocznie to będę bił bravo , bo po wyliczeniu i - mysle że oszczędność zamknie się w granicy 50 tyś rocznie i chaosem kto i czym ma się zajmować. A co do radnego który twierdzi że żandarmeria i straż lesna będzie czuwać nad moim porządkiem to proszę podać do opini publicznej ich numery alarmowe i zakres interwencji jakie do nich moge zgłaszać.

p
paweł i gaweł

ja mam przesłanie do nowodębskich radnych Panowie radnym się bywa a twarz ma się jedną na całe życie - wstyd mi za was i waszą postawę, brak słów

G
Gość
2019-06-25T15:53:56 02:00, Gość:

czarne chmuru to sa nad radnimi z dęby i gminy i diektiarenko nie maja co robic nie potrafia żądzic pszynosza wstyd gminie kase tylko dla siebie chca wynocha nikt waz nie chce kto na waz głosował pis to najgorszy rząd i partia straz jest to niech będzie

Polecam korepetycje z języka polskiego. A nowa rada niech dalej robi swoje, byle do przodu i na korzyść mieszkańców i ich zdrowia.

G
Gość

Szkoda że młodzi ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć. Dramatem jest że dajecie sobą sterować. Ciekawe co Wam za to obiecano - jesteście tylko marionetkami. Arhiwizujcie sobie te nagrania z sesji. Może któregoś dnia dostrzeżenie co sobą reprezentujecie. Proponuję nie udzielać głosu panu Serafinowi - sami się z niego śmiejecie. Jeśli ktoś ma wątpliwości proponuję odtworzyć sobie choćby nawet ostatnią sesję.

q
qwert

okres wakacyjny,, pewlno zaklocen, wypoczynek nad woda, psy srajace wszedzie.. GRZEDA powinien za nich jezdzic. wasz blad odczujecie wkrotce..

G
Gość
2019-06-26T15:48:49 02:00, Gość:

oczywiście że rada jest zła ci z pisu pis to zło na nich sie nie głosuje odwołac ich przekręty robia pchaja sie do koryta kradną kase to każdego maja pretensje śmieszni sa ta rada nie umie żądzić zadłużaja gmine nie macie mandatu zaufania

Przestań pier...ić o kradzieży kasy. Jestem antypisuar ale popieram chłopaków z całego serca. Tu chodzi o rozwój miasta baranie a nie o przynależność partyjną. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy że burmistrz przy pomocy popleczników zrobił sobie skarbonkę ze swoich niejasnych decyzji. Przy rozliczeniu tego draństwa wychodzi że nie ma winnych.

G
Gość

pis to zło dno najgorszy rząd ta rada tak piepszy głupoty kłamie robia pośmiewisko z siebie i gmniny jak ci świnie w sejmie pinokio i kaczorek

G
Gość

Grzęda pierwszy krętacz Nowej Dęby

G
Gość
2019-06-25T09:38:34 02:00, Gość:

drodzy czytelnicy proszę więcej pogooglować i poczytać jak to było w innych Gminach/Miastach. Wszyscy co zlikwidowali są zadowoleni. Wielu włodarzy się wypowiada, że patrząc przez pryzmat czasu na pewno do straży by już nie powrócili. Panie Mirowski nie siej Pan zamętu. A komendant Policji co miał niby powiedzieć ......

Dawniej w PL było ponad 600 jednostek Straży. teraz jest około 480. Nikt nowych nie tworzy a po złych doświadczeniach z funkcjonowaniem

Straży raczej Rady likwidują takie jednostki.

Najważniejsze w tym wszystkim, że ludzie chcą likwidacji i na nic wypowiedzi Burmistrzów. Ja nie wiem czy Burmistrz jeszcze reprezentuje mieszkańców.

trochę danych statystycznych, dawniej było 450 jednostek , dostali fotoradary, gminy się połakusiły i tworzyły jednoosobowe straże fotoradarowe, zabrali fotoradary gminy zaczęły te jednostki likwidować , teraz jest ich około 490 to i tak więcej niż było, wiele jednostek po likwidacji zostało powołanych od nowa , przykładem jest z dużych miast Zielona Góra, która po likwidacji straży miejskiej powołała miejską i gminną, teraz działają dwie. takich jednostek było około 20. więc myślę że wpajanie czytelnikom psychozy o lawinowej likwidacji straży jest nie w porządku. Czy są potrzebni czy nie, nie wiem , ale patrząc na nasze jezioro Tarnobrzeskie jakoś nie widzę urzędnika egzekwującego wykroczenia popełniane przez np. kierowców , którzy jakby mogli parkowali by najlepiej na samej plaży. Prawda jest taka że polityk nawet ten malućki (radny) nie poniesie żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje, tyle tylko że nie zostanie wybrany na następną kadencję i znowu zostanie szaraczkiem .Czy sobie Nowa Dęba poradzi bez straży pewnie tak, Ale wyjaśnijcie mi to że każda nowa rada, burmistrz czy prezydent zaczyna pracę od likwidacji , odwołań , zwolnień i zawsze argumentuje to dobrem dla mieszkańców.Panowie włodarze dobrem dla mieszkańca jest rozwijanie miast i gmin a nie likwidowanie wszystkiego co mi nie pasuje. . Przykład Stalowej którą wszyscy stawiają za przykład inwestycyjny, Pan Nadber. jakos nikogo nie zwolnił doszedł do porozumienia z wszystkimi dlatego rządzi 2 kadencję.Ot to cała nasza polska rzeczywistość.

G
Gość

młodzi naiwni a biznesmen steruje

G
Gość

PIT u pitu

A
Alaskan
2019-06-25T20:09:35 02:00, Gość:

Proponuje sprawdzić oswiadczenia majątkowe radnego Wołana z Jadach to jeden z dobrej zmiany

Dokładnie. A do tego arogancki, chamski i tępy jak otoczak

o
obcy

Czas rozwiązać tych nierobów z Tarnopbrzega - najczęściej ich widać jeżdżacych samochodem oraz ścigających babcie na bazarze (tak było)

- do tego są oni zbędni , generują tylko koszty i nic więcej.

Wiele miast je polikwidowało i są z tego same oszczędności.

B
Bravo

Brawo za decyzję! Pora na kolejne miasta!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3