MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Tarnobrzeg uchwalili nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Klaudia Tajs
Terenem w Tarnobrzegu, który potrzebuje „na wczoraj” planu zagospodarowania przestrzennego jest Jezioro Tarnobrzeskie.
Terenem w Tarnobrzegu, który potrzebuje „na wczoraj” planu zagospodarowania przestrzennego jest Jezioro Tarnobrzeskie. K. Tajs
Radni Tarnobrzega na ostatniej sesji uchwalili Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dla rozwoju miasta to ważny krok, gdyż dokument ten wyznacza politykę przestrzenną gminy.

Dokument stanowi podłoże do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumentów planistycznych, prawa miejscowego, według których wydaje się między innymi pozwolenia na budowę. Poprzednie studium zostało uchwalone przez Radę Miasta w 2003 roku.

Nowe oblicze i potrzeby Tarnobrzega
Główny projektant nowego Studium posiadającego pozytywną opinię konserwatora, Joanna Świtlińska-Robutka, naniesienie zmian w dokumencie było krokiem koniecznym z kilku powodów. Przede wszystkim należało zastąpić lukę po przemyśle siarkowym. Najważniejszym punktem są usługi turystyki, które należało wyznaczyć przy Jeziorze Tarnobrzeskim. Na obszarze Parku Technologicznego w Zakrzowie wyznaczono tereny usługowo-przemysłowe. Przy opracowaniu Studium uwzględniano wnioski mieszkańców pod zabudowę mieszkaniowo-usługową i mieszkaniową. Projekt Studium był wystawiony do publicznego wglądu, a mieszkańcy licznie zgłaszali swoje uwagi. Po pierwszym spotkaniu w sprawie Studium wpłynęło 77 uwag, z czego 26 odrzucono. Pozostałe zostały rozpatrzone przez prezydenta pozytywnie. Ostatecznie podczas ostatniej sesji, radni pochylili się już tylko nad kilkoma uwagami, a Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Tarnobrzega zostało przyjęte.

Konkretne plany w terenie

Studium daje zielone światło do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Miejscem w Tarnobrzegu, które potrzebuje „na wczoraj” takiego planu jest Jezioro Tarnobrzeskie. To teren, który w ostatnich latach zmienił swoje przeznaczenie z funkcji przemysłowej na turystyczną. - Dlatego przyspieszyliśmy prace nad miejscowym planem dla jeziora - mówi Wojciech Brzezowski, wiceprezydent miasta. - To bodziec do rozwoju. Plan wskazuje tereny i ich przeznaczenie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ruszymy tam, jako miasto z inwestycjami drogowymi a inwestorzy z inwestycjami komercyjnymi. Owe inwestycje nad jeziorem to między innymi apartamentowiec, który chce wybudować przy jeziorze prywatny deweloper.


Strefa konserwatorska

Uchwalenie Studium wywołało dyskusję nad potrzebą ograniczenia strefy konserwatorskiej w części centrum miasta. Chodzi o niezagospodarowany plac przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Sikorskiego. Miasto ma problem, bowiem coraz częściej mówi się o potrzebie zniesienia strefy w tym miejscu. Taka decyzja umożliwiłaby wybudowanie tam galerii handlowej, o co staraj się jeden z przedsiębiorców. Tymczasem decyzja należy do resortowego ministra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie