Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Tarnobrzega uchwalili regulamin korzystania z terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Za co trzeba będzie płacić? Zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W środę 28 lutego Rada Miasta Tarnobrzega przyjęła regulamin określający zasady korzystania z terenów rekreacyjnych wokół Jeziora Tarnobrzeskiego
W środę 28 lutego Rada Miasta Tarnobrzega przyjęła regulamin określający zasady korzystania z terenów rekreacyjnych wokół Jeziora Tarnobrzeskiego Wioletta Wojtkowiak
Radni Tarnobrzega przyjęli uchwałę w sprawie regulaminu korzystania z terenów rekreacyjnych wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Akt prawa miejscowego daje podstawę do egzekwowania jego zapisów na przykład o zakazie palenia ognisk, grillowania, czy stawiania namiotów na dziko. Można będzie to robić tylko w wyznaczonych miejscach.

Regulamin korzystania z terenów rekreacyjnych wokół Jeziora Tarnobrzeskiego uchwalony

Zapowiadana jeszcze w zeszłym roku uchwała wprowadzająca regulamin została przyjęta jednogłośnie na lutowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega. Jeżeli wejdzie ona w życie (po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego-red.) pozwoli zarządcy terenu, którym jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zobowiązać nie tylko do przestrzegania zasad korzystania z obiektów i urządzeń, ale też wyznaczyć miejsca do postawienia namiotów i kamperów i pobierać za to dodatkową opłatę.

W regulaminie znalazł się bowiem taki zapis: W okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września każdego roku, we wszystkie dni tygodnia, korzystanie z miejsc wyznaczonych do rozbijania namiotów oraz postoju samochodów mieszkalnych (kamperów) i przyczep kempingowych podlega dziennej opłacie.

W minionym sezonie letnim problem biwakowania na dziko był szeroko komentowany, bo turyści przyjeżdżający kamperami lub rozbijający namioty na trawie przebywali nad jeziorem przez wiele dni, uiszczając codziennie jedynie stawkę opłaty wjazdowej (20 zł). Część mieszkańców twierdziła, że miasto oferuje darmowe pole namiotowe, a powinno na tym zarabiać. Zarzucała też konkurowanie z przedsiębiorcami, którzy zainwestowali w pobliskie pola namiotowe, omijane przez chcących biwakować za darmo.

Wtedy nie było podstaw do egzekwowania zakazu rozbijania namiotów, postoju kamperów lub przyczep, palenia ognisk, grillowania w innych miejscach niż do tego wyznaczone, bo regulamin porządkowy wprowadzony zarządzeniem dyrektora MOSiR nie był aktem prawa miejscowego.

- Regulamin otwiera nam możliwość wyznaczenia na przykład tymczasowego pola biwakowego, dopóki nie powstanie prawdziwe pole namiotowe. Przymierzamy się do takiego rozwiązania na ten sezon - mówi Przemysław Smoliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu.

Za przyjęciem uchwały głosowało 16 obecnych na sali radnych. W uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej regulaminu czytamy, że "reguluje ona tryb i zasady prawidłowego korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które nie zostały uregulowane powszechnie obowiązującymi aktami prawnymi, zarówno wyższego rzędu (rangi ustawowej), jak i aktami prawa miejscowego obowiązującymi na terenie Miasta Tarnobrzega. Wprowadzenie Regulaminu pozwoli na ujednolicenie obowiązujących dotychczas trybu i zasad korzystania z tych terenów oraz dostosowanie go do aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych".

Regulamin dotyczy terenów, do których miasto ma prawa własności oraz użytkowania wieczystego. Obowiązuje wszystkich korzystających z terenów rekreacyjnych i służy zachowaniu bezpieczeństwa, porządku i czystości na ich terenie.

Czego nie wolno nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Zgodnie z regulaminem na terenach rekreacyjnych obowiązuje zakaz:

  • 1. rozbijania namiotów w innych miejscach niż do tego wyznaczone;
  • 2. postoju samochodów mieszkalnych (kamperów) i przyczep kempingowych w innych miejscach niż do tego wyznaczone;
  • 3. wędkowania w innych miejscach niż do tego wyznaczone oraz wędkowania z plaży w okresie od 1 maja do 30 września każdego roku;
  • 4. przebywania w miejscach wyznaczonych tylko dla służb ratowniczych;
  • 5. wjazdu i poruszania się pojazdami silnikowymi, motorowerami, rowerami, a także innymi urządzeniami, za wyjątkiem wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych na terenach ograniczonych linią brzegową i chodnikiem, z wyłączeniem uprawnionych służb ratowniczych i porządkowych, podmiotów serwisujących infrastrukturę oraz pracowników obsługi;
  • 6. rozpalania ognisk i grillowania w innych miejscach niż do tego wyznaczone
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie