MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radosne święto niepodległości w tarnobrzeskim Staszicu (zdjęcia)

Kat
Części oficjalnej obchodów towarzyszył kiermasz, który nawiązywał między innymi do tradycyjnej, polskiej kuchni.
Części oficjalnej obchodów towarzyszył kiermasz, który nawiązywał między innymi do tradycyjnej, polskiej kuchni. Klaudia Tajs
Uroczystym ślubowaniem uczniów klasy mundurowej w Zespole Szkół imienia ks. Staszica w Tarnobrzegu zainaugurowano czwartkowe obchody 93 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Akademii towarzyszył kiermasz, którego głównym celem była prezentacja walorów, z których słynie Polska.

[galeria_glowna]
Już po wejściu do szkoły, można było odczuć, że obchody 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie będą przypominały tradycyjnej, nudnej akademii. Biało - czerwone barwy były widoczne niemal wszędzie. Od ubrań młodych ludzi po noszone przez wszystkich kotyliony. Teresa Żyguła, dyrektor placówki nie kryła radości z faktu, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości w jej placówce, mają odmienny charakter od dotychczasowych. Część oficjalną obchodów rozpoczęło uroczyste ślubowanie uczniów klasy mundurowej. Szeregi pierwszego rocznika liczą 36 uczniów, z czego jedną trzecią stanowią dziewczęta. Ze względu na ślubowanie, na uroczystości wśród zaproszonych gości przeważali przedstawiciele służb mundurowych, jak policji, straży pożarnej, służb celnych czy wojska.

Części oficjalnej obchodów towarzyszył kiermasz, który nawiązywał między innymi do polskiej kuchni. Nauczycielka Magdalena Magiera, koordynator kiermaszu tłumaczyła, że kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stała się okazją do wspólnej zabawy i przypomnienia tradycyjnej kuchni oraz ukazania w pigułce drogi, jaką Polska musiała przejść do wolności. - Cieszymy się tym, co w Polsce najpiękniejsze - tłumaczyła nauczycielka. - Stąd na ścianach wspaniałe krajobrazy. Mamy także sztukę i powrót do czasów PRL-u. Jest również tradycyjne, polskie jadło.

Wśród przygotowanych przez uczniów i nauczycieli potraw był bigos, sałatka jarzynowa, swojski smalec i kiszone ogórki. Nie mogło zabraknąć szarlotki i tradycyjnego sernika. Ogromnym powodzeniem cieszyły się kotlety mielone i schabowe./

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie