MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rady dla działkowców

/ATA/

Warzywnik - połowa lipca to ostatni termin siewu wczesnych odmian fasoli szparagowej na zbiór późnojesienny. Do połowy lipca należy posadzić rozsadę brokułów, kalafiorów i jarmużu. Podczas suszy podlewamy intensywnie warzywa dyniowate: ogórki, cukinie, kabaczki czy dynie oraz warzywa kapustne, selery i pory.

Wysoko rosnące pomidory uprawiane w gruncie, tunelu lub szklarni wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Usuwamy zbędne pędy, podwiązujemy rośliny do palików i dokarmiamy je. Usuwamy też dolne liście aż do zawiązywanych owoców pierwszego grona.

Sad - w dalszym ciągu zajmujemy się formowaniem koron drzew owocowych. Wyrastającym pędom nadajemy kąt prosty w stosunku do przewodnika, czyli głównego pędu. Połowa lipca to ostatni termin nawożenia drzew i krzewów nawozami azotowymi. Nie przekraczamy go, ponieważ rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i młode pędy mogą przemarznąć.

Dwa tygodnie po zbiorze truskawek można ściąć liście u dwuletnich roślin, nie kosimy niżej niż 5-8 cm. Przy okazji tego zabiegu usuwamy rozłogi i odchwaszczamy plantację. Wskazane jest jej zasilenie nawozem wieloskładnikowym w dawce 2-3 dag na metr kwadratowy.

Ogród - pikujemy siewki wysianych wcześniej roślin dwuletnich, powinny być w fazie 2-3 liści. Dotyczy to takich roślin jak: bratki: stokrotki, niezapominajki, goździki brodate i dzwonki ozdobne. Po pierwszym kwitnieniu ścinamy pędy ostróżek, wówczas zakwitną ponownie w drugiej połowie lata.

Dwa, trzy tygodnie po kwitnieniu /około połowy lipca/ dzielimy rozrośnięte kłącza kosaćców /robimy to co 3-4 lata/. Wyrzucamy obumarłe fragmenty kłączy, młode dzielimy na części, liście skracamy do 1/3 długości i sadzimy w nowe miejsce.

Ochrona roślin - ciepła i wilgotna pogoda sprzyja występowaniu zarazy ziemniaka u pomidorów. Możemy zapobiec jej wystąpieniu, opryskując rośliny preparatami: Brawo, Curzate czy Dithane. Zagon truskawek po zbiorze owoców i ścięciu liści dobrze jest opryskać Euparenem przeciw szarej pleśni oraz białej plamistości liści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rady dla działkowców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie