MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rajd pieszy śladami powstańców styczniowych w Stalowej Woli. Maszerowali przez tereny Puszczy Sandomierskiej. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Śladami Powstania Styczniowego są dziś jedynie pomniki, krzyże pamiątkowe
Śladami Powstania Styczniowego są dziś jedynie pomniki, krzyże pamiątkowe MDK
Z dużym zainteresowaniem spotkał się niedzielny rajd pieszy śladami powstańców styczniowych przez tereny Puszczy Sandomierskiej, zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Urokliwe miejsca Puszczy Sandomierskiej na trasie rajdu ze Stalowej Woli

Trasa rajdu wiodła przez urokliwe miejsca Puszczy Sandomierskiej, zlokalizowane jeszcze w granicach Stalowej Woli. Przebiegała przez obszar wojskowy, na co dzień niedostępny dla mieszkańców. Specjalnie na ten czas organizatorzy uzyskali zgodę na wstęp i przemarsz przez ten teren.

Przemierzono dwanaście kilometrów śladami powstańców styczniowych do miejsca o nazwie "Powstańczy obóz". - Nazwa ta odnosi się do pewnego zalesionego obszaru położonego w paśmie wzgórza zwanego Wrótnią Górą. Nazwę tę można znaleźć zarówno na mapach wojskowych z okresu II wojny światowej, jak też na mapach powojennych. Jest to obszar leżący na styku lasów pławskich i grębowskich, w kierunku zachodnim od tzw. Ciemnego Kątu. Mieszkańcy Jamnicy z kolei nazywali to miejsce "Czernią Górką". Funkcjonowało tam przez cały okres walk lat 1863-64 obozowisko powstańcze - wyjaśnia regionalista Kazimierz Jańczyk.

Rajd w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Data rajdu była nieprzypadkowa - 22 stycznia, czyli w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Zwieńczeniem wędrówki był odpoczynek przy ognisku na terenie obiektu turystycznego "Grzybek" na Ciemnym Kącie i wojskowa grochówka.

Kazimierz Jańczyk w opracowaniu „Ślady Powstania Styczniowego 1863 r. w regionie Dolnosańskim. Powstańcze obozy, pomniki i krzyże” pisze:

„Śladami Powstania Styczniowego są dziś jedynie pomniki, krzyże pamiątkowe, oraz nazwy miejsc sugerujące niewątpliwy związek z działaniami militarnymi lat 1863-64. Jednym z takich miejsc znajdujących się na terenie należącym dziś do Stalowej jest niewątpliwie Powstańczy Obóz. Nazwa ta odnosi się do pewnego zalesionego obszaru położonego w paśmie wzgórza zwanego Wrótnią Górą. Nazwę tę można znaleźć zarówno na mapach wojskowych z okresu II wojny światowej, jak też na mapach powojennych. Jest to obszar leżący na styku lasów pławskich i grębowskich, w kierunku zachodnim od tzw. Ciemnego Kątu. Mieszkańcy Jamnicy z kolei nazywali to miejsce „Czernią Górką”. Funkcjonowało tam przez cały okres walk lat 1863-64 obozowisko powstańcze”.

Piaskowe podłoże przemarszu wymagało dobrej kondycji oraz odpowiedniego obuwia. Poniesiony wysiłek był jednak zrekompensowany kalorycznym posiłkiem w postaci żołnierskiej grochówki przygotowanej przez kucharza wojskowego z Garnizonu Nisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie