MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy wodni na Podkarpaciu otrzymali więcej pieniędzy. Sfinansują między innymi całodobowe dyżury nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie Wioletta Wojtkowiak
Jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Podkarpaciu otrzymały dotacje, z których sfinansują między innymi ciągłość funkcjonowania dyżurnych stacji ratowniczych nad Jeziorem Solińskim, Jeziorem Tarnobrzeskim i zalewem w Rzeszowie. Decyzją wojewody podkarpackiego pula na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym będzie wyższa w stosunku do ubiegłorocznej o 20 tysięcy złotych.

Więcej pieniędzy dla WOPR na Podkarpaciu

Rozstrzygnięty został konkurs na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego na Podkarpaciu w 2024 roku, adresowany do uprawnionych do tego organizacji pozarządowych.

Dotacje, które przyznał wojewoda podkarpacki wyniosą:

  • 105 tysięcy złotych dla bieszczadzkiego WOPR, który zadba o bezpieczeństwo na Jeziorze Solińskim
  • 55 tysięcy zł dla WOPR w Tarnobrzegu, który odpowiada za Jezioro Tarnobrzeskie
  • 20 tysięcy zł dla WOPR w Rzeszowie, który ma pieczę nad rejonem zalewu rzeszowskiego

Przyznane dotacje to łącznie 180 tysięcy złotych, czyli o 20 tysięcy złotych więcej, niż w ubiegłym roku. Wojewoda Teresa Kubas-Hul poinformowała, że kwota zwiększyła się, gdyż liczba turystów korzystających z wypoczynku nad wodą stale rośnie, a co za tym idzie, zapewnienie im bezpieczeństwa jest coraz bardziej kosztowne.

Najważniejszym przedsięwzięciem przewidzianym do finansowania z tych dotacji będzie zapewnienie dyżurnej służby ratowniczej i patrolowej na obszarach wodnych, zwłaszcza w okresie letniego wypoczynku, a także utrzymanie ciągłości funkcjonowania dyżurnych stacji ratowniczych nad wodą.

Podczas konferencji z udziałem ratowników wojewoda podkreślała, że działania mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa nad wodą przynoszą oczekiwane efekty. Najlepiej świadczą o tym statystyki dotyczące wszystkich akwenów na Podkarpaciu. W 2019 roku podczas letniego wypoczynku w regionie utonęło aż 16 osób, w kolejnych latach liczba utonięć wyraźnie spadła. W 2020 roku było 8 utonięć, w 2021 - 6, w 2022 - 7 a w 2023 - 6.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim całodobowe dyżury ratowników od 17 czerwca

W poprzednich sezonach na Jeziorze Solińskim i Jeziorze Tarnobrzeskim nie odnotowano utonięć.

Mateusz Bajer, prezes zarządu rejonowego WOPR w Tarnobrzegu poinformował, że w minionym roku z wypoczynku nad Jeziorem Tarnobrzeskim skorzystało około 250 tys. osób. Całodobowe dyżury ratowników nad jeziorem rozpoczną się 17 czerwca i będą prowadzone do końca wakacji, w czym pomogą otrzymane pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie