Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica otwarcia Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Zobacz archiwalne zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent RP Ignacy Mościcki na uroczystym otwarciu Zakładów Południowych w Stalowej Woli
Prezydent RP Ignacy Mościcki na uroczystym otwarciu Zakładów Południowych w Stalowej Woli
W 1937 roku rozpoczęto budowę Zakładów Południowych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. W pobliżu królewskiej wsi Pławo, gdzie obecnie znajduje się miasto Stalowa Wola, zbudowano Zakłady Południowe, które po drugiej wojnie światowej przyjęły nazwę Huta Stalowa Wola. Zobaczcie, jak to miejsce wyglądało wiele lat temu.

Centralny Okręg Przemysłowy w Stalowej Woli dla armii

Centralny Okręg Przemysłowy miał przede wszystkim zaspokoić potrzeby polskiej armii. Przemysł zbrojeniowy wymagał dużych ilości wytrzymałej stali i zakładów mechanicznych produkujących nowoczesne uzbrojenie. Budowane w dużym tempie nad Sanem Zakłady Południowe, już w kwietniu 1938 roku wyprodukowały pierwsze haubice dla Wojska Polskiego.  

14 czerwca 1939 roku uroczystego poświęcenia Zakładów Południowych dokonał prezydent Ignacy Mościcki w obecności wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Otwarto jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów hutniczych na kontynencie europejskim, dający pracę dla około 3500 osób – „perłę” Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wraz z zakładem powstawało nowe hutnicze miasto, które w styczniu 1939 roku nazwano Stalowa Wola. 

Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski

Głównym architektem stojącym za sukcesem największego gospodarczego i społecznego projektu Drugiej Rzeczpospolitej był wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski.  Swoich współpracowników zawsze dobierał według klucza kompetencji. Wysiłek Kwiatkowskiego i jego współpracowników nie przyniósłby oczekiwanych rezultatów, gdyby nie praca ludzi o wielkim potencjale wiedzy, patriotyzmie i mądrości pokoleniowej. Ich osiągnięcia często przekraczały ówczesny potencjał gospodarczy Polski. Ówcześni naukowcy, inżynierowie i architekci to były prawdziwe „diamenty intelektu”, którzy wraz z robotnikami potrafili stworzyć spójny mechanizm, budujący sprawnie byt narodu w tempie zadziwiającym cały świat. Ich zasługą było stworzenie nowoczesnego społeczeństwa, które, jak się wówczas mówiło „było zdolne do wielkiego wyścigu narodów”. 

W 2017 roku w 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził uznanie i szacunek „dla naszych przodków, którzy w trudnych i niepewnych czasach 20-lecia międzywojennego i podczas pierwszych lat niepodległości Polski dążyli do jej rozwoju gospodarczego”. Symbolem i kwintesencją tych dokonań było zbudowanie od podstaw nowoczesnych Zakładów Południowych i miasta Stalowej Woli. W ciągu 26 miesięcy i 26 dni na piaszczystym, porośniętym sosnowym lasem terenie poprzecinanym rzeką San, drogą krajową i linią kolejową powstała huta stali jakościowych i fabryka armat oraz osiedle miejskie dla 4 tysięcy mieszkańców, wyposażone w nowoczesne, komfortowe mieszkania, sklepy, szkoły i obiekty sportowe. 

Geniusz Centralnego Okręgu Przemysłowego

Wpatrując się w ówczesny geniusz COP-u i genezę powstania miasta, dzięki działaniom Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli, parlamentarzystów Janiny Sagatowskiej Senator RP oraz Rafała Webera Posła RP, wiceministra infrastruktury, powracają lata świetności naszego miasta. Prezydent RP Andrzej Duda 28 sierpnia 2021 r. w Stalowej Woli podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania strategicznego parku inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola.

Jak stwierdził Prezydent Nadbereżny: “Stalowa Wola jest najlepiej przygotowanym miastem przemysłowym w Polsce do tego, aby realizować tak wielkie projekty. Wynika to z mądrości budowniczych, którzy usadowili to miejsce w nieprzypadkowym terenie, gdzie mamy odpowiednie zaplecze techniczne w postaci energii elektrycznej, gdzie mamy dostęp do wody przemysłowej z rzeki, gdzie mamy wyspecjalizowaną, również unikalną na skalę ogólnopolską oczyszczalnię ścieków przemysłowych i mamy teren, który zawsze w wizji rozwoju HSW, miasta Stalowej Woli był dedykowany do tego, aby tutaj rozwijać te zakłady.” 

Dziś, Stalowa Wola to mocno uprzemysłowiony ośrodek z przedwojennymi tradycjami Centralnego Okręgu Przemysłowego. W umysłach i sercach mieszkańców tkwi olbrzymia energia do działań a swoje biznesy ulokowali tu najlepsi z najlepszych, polscy i zagraniczni inwestorzy, wykorzystując rzetelność, doświadczenie i skuteczność ogromnego potencjału pracowników. Stalowa Wola jest polskim centrum uzbrojenia firmowanym przez Hutę Stalowa Wola S.A., posiadającą 85-letnie doświadczenie. Ogromne dotacje rządowe na rozwój Huty Stalowa Wola, których jesteśmy świadkami w ostatnich dniach potwierdzają, że w jubileusz 85-lecia powstania Stalowej Woli, miasto ponownie jest bardzo ważnym miejscem na mapie Polski i Europy. 

Źródło: Urząd Miasta

Zobaczcie archiwalne zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie