MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Wielki Post. To czas pokuty i modlitwy

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który ma przygotować chrześcijan do świąt Zmartwychwstania Pańskiego

W kościołach katolickim i ewangelickim w środę rozpoczął się Wielki Post, czas oczekiwania na najważniejsze święta chrześcijaństwa, Wielkanoc. Wielki post to trwający 40 dni czas pokuty i nawrócenia, intensywnej walki ze złem i jego pokusami poprzez post, jałmużnę i modlitwę oraz przygotowania do odnowienia życia chrześcijańskiego. Rozpoczyna ten okres Środa Popielcowa.

Podczas nabożeństw księża będą posypywać głowy wiernych popiołem wypowiadając przy tym słowa: "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "z prochu jesteś i w proch się obrócisz".

HISTORIA

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w ósmym wieku. W 1091 roku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Postanowiono wówczas, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Post trwa 40 dni: od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej (nie są wliczane niedziele). Według ludzi wiary, to najlepszy czas na zastanowienie się nad swoim życiem. To wyrzeczenia, pokuta, zmiana życia w oparciu o naukę Jezusa i Ewangelię.

- Wielki Post to czas, kiedy nieco zwalniamy, zastanawiamy się nad swoim postępowaniem. To okres zmian i postanowień poprawy. Dobrze, jeśli będą one miały na celu ćwiczenie charakteru, nauki odmawiania sobie pewnych pokus - mówi ksiądz Adam Marek, proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. - Najważniejsze jest to, że przygotowujemy się na Święta Wielkanocne.

ZADUMA I PRZYGOTOWANIE

Okres Wielkiego Postu rozpoczyna Środa Popielcowa. Podczas mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd wyraża głęboki żal i skruchę, zaprasza do nawrócenia. Podczas obrzędu ksiądz wypowiada słowa: "Z prochu jesteś i w proch się obrócisz", albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

- Podczas tych 40 dni mamy czas na wewnętrzne odnowienie. Służą temu specjalne nabożeństwa: droga krzyżowa, gorzkie żale, rekolekcje. Już teraz serdecznie zapraszam do uczestnictwa we mszach świętych - komentuje ksiądz Adam Marek.

WIELKOPOSTNA JAŁMUŻNA

Ponad milion kartonowych skarbonek na Wielki Post przygotował Caritas Polska. Wszystko w ramach akcji charytatywnej Jałmużna Wielkopostna. Do diecezji sandomierskiej trafiło 30 tysięcy skarbonek, do których można wrzucać dowolne datki.

- Jałmużna Wielkopostna powinna być początkiem do czynienia przez nas dobrych uczynków wobec bliźnich, które warto czynić w skali całego roku, nie tylko w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy - mówi ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jednym z celów kampanii Jałmużna Wielkopostna jest zwrócenie uwagi społecznej na problemy ludzi chorych i potrzebujących oraz obudzenie obowiązku pomocy tej grupie potrzebujących. Warto rozejrzeć się wokół i sprawdzić, czy w naszym sąsiedztwie i środowisku znajdują się osoby chore i potrzebujące pomocy. Do tej pory Caritas Polska zakupił sprzęt medyczny o wartości przekraczającej pięć milionów złotych.

Caritas Diecezji Sandomierskiej za dowolne datki rozprowadza także baranki wielkanocne (20 tysięcy sztuk). Jak informuje ksiądz Bogusław Pitucha, dochód uzyskany ze sprzedaży baranków zostanie przeznaczony na wypoczynek letni dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. - W tym roku dodatkowo zaprosimy do nas na wakacje dzieci z Ukrainy.

Przyjmiemy około 120 dzieci z Żółkwi i Zaporoża. Chcemy w ten sposób pomóc im w tych trudnych momentach. To jest wyraz naszej solidarności z mieszkańcami Ukrainy - dodaje ksiądz dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie