Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kampania na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie

KaT
– Nasze wnioski dotyczące osób niepełnosprawnych intelektualnie przelaliśmy na papier. Powstała z nich rezolucja, którą otrzyma premier, prezydent oraz urzędnicy państwowi – pokazuje Zofia Warga, szefowa tarnobrzeskich warsztatów terapii zajęciowej
– Nasze wnioski dotyczące osób niepełnosprawnych intelektualnie przelaliśmy na papier. Powstała z nich rezolucja, którą otrzyma premier, prezydent oraz urzędnicy państwowi – pokazuje Zofia Warga, szefowa tarnobrzeskich warsztatów terapii zajęciowej KaT
- Upośledzenie umysłowe, to wada wrodzona, a osoby nią dotknięte są bardzo łagodne, wręcz oczekują od ludzi miłości - przekonuje Zofia Warga, która od 25 lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Pani Zofia jest jedną z wielu osób, które przez najbliższe miesiące będą przekonywały, że osób niepełnosprawnych intelektualnie, nie można odtrącać.

Warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, to tylko niektóre placówki udzielające wsparcia osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Zdaniem tych, którzy na co, dzień pracują z podopiecznymi, nadal zbyt duża liczba osób zdrowych z dystansem i obawą traktuje osoby niepełnosprawne intelektualnie. Zmianie nastawienia ma służyć rozpoczynająca się kampania "Daj im szansę nie dyskryminuj", która rusza w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.

NIE DYSKRYMINUJMY

Kampanię wymyśliło koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu na Podkarpaciu. Ma ona zwrócić uwagę na osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które chociaż mają takie same prawa jak pełnosprawni, to bardzo często nie mogą z nich jednak korzystać. Przeszkodą jest nie tylko brak odpowiednich rozwiązań prawnych, ale także stereotypy. - Osoby niepełnosprawne intelektualnie są często mylone z osobami psychicznie chorymi - tłumaczy Zofia Warga, szefowa tarnobrzeskiego koła PSNROU. - Upośledzenie umysłowe, to wada wrodzona. Osoby, u których ta wada wystąpiła są bardzo łagodne, oczekują od innych miłości, i dające te miłość.

Te i inne wnioski dotyczące osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich opiekunowie i terapeuci przelali na kartki. Powstała rezolucja. - W czwartek w Rzeszowie odbędzie się konferencja, na której zainaugurujemy kampanię - dodaje Zofia Warga. - Omówimy nie tylko założenia akcji, ale plan dalszych działań.

OTWORZĄ WARSZTATY

W ramach akcji, organizatorzy zachęcają do organizowania akcji, dzięki którym podopieczni zostana dostrzeżeni przez osoby pełnosprawne. Szefowa tarnobrzeskich zdecydowała, że jej byli podopieczni, którym udał się założyć rodzinę lub prace, za pośrednictwem mediów, opowiedzą swoje historie. - Będą żywym przykładem na to, że mimo upośledzenia umysłowego, nie poddali się - przekonuje Zofia Warga. - Są szczęśliwi, realizują swoje pasje i zakładają rodziny.

Organizatorzy akcji zalecają także, by w ramach kampanii organizować wystawy prac pokazujących dorobek osób niepełnosprawnych intelektualnie, przedstawienia teatralne, spotkania i inne formy zajęć, dzięki którym, dostrzeżony zostanie dorobek tych środowisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie