MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz, Tarnobrzeg. Sąd wskazał winnych wielkiej powodzi w 2010 roku

GOP
Wielka powódź w 2010 roku. Tragiczny w skutkach moment przerwania wału w Koćmierzowie.
Wielka powódź w 2010 roku. Tragiczny w skutkach moment przerwania wału w Koćmierzowie. Adam Piskor/Straż Miejska
Skarb Państwa, reprezentowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i województwo świętokrzyskie ponosi odpowiedzialność za straty powodzian z Sandomierza i okolic z 2010 roku - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Krakowie. Wyrok zapadł po siedmiu latach procesu.

ZOBACZ TEŻ: Moment przerwania wału w Koćmierzowie w 2010 roku.

Sąd uznał, że pozwani nie wykonywali należycie obowiązków określonych ustawami. W konsekwencji w maju 2010 roku doszło do przerwania wału wiślanego w sandomierskim Koćmierzowie i powodzi.

Do pozwu zbiorowego przystąpiło 27 powodzian z Sandomierza i powiatu tarnobrzeskiego (jedna osoba zmarła w trakcie procesu). Są to zarówno przedsiębiorcy, którym woda zniszczyła zakłady, jak i mieszkańcy, którym zniszczyła domy. Swoje straty z tego tytułu poszkodowani wycenili łącznie na 17 milionów złotych.

- Międzywale było niewłaściwie utrzymywane. Nie prowadzono wycinki drzew i krzewów. Nie było odpowiedniej melioracji. Wał był za niski, na co wskazywano już dwa lata przed powodzią, po kontroli NIK. Sąd potwierdził, że wszystko to przyczyniło się do powodzi - powiedział Zbigniew Rusak, jeden z poszkodowanych przedsiębiorców, reprezentujący powodzian.

Roszczenia powodzian skierowane były do reprezentujących Skarb Państwa: województwa świętokrzyskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach oraz do powiatu sandomierskiego i gminy miejskiej Sandomierz.

Krakowski sąd uznał odpowiedzialność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i województwo świętokrzyskie.

- Wyrok jest ważny nie tylko dla nas, ale i wszystkich Polaków. Pokazuje bowiem, że można wygrać z instytucjami państwowymi. Tym procesem i wyrokiem przecieramy szlaki innym - dodał Zbigniew Rusak.

Sandomierski pozew był pierwszym tego typu w Polsce. Złożony został zaraz po wejściu w życie, we wrześniu 2010 roku, Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, potocznie zwanej Ustawą o pozwach zbiorowych.

Postanowienie Sądu Okręgowego jest nieprawomocne. Prokuratoria Generalna, reprezentująca Skarb Państwa może wnieść apelację.

Jeśli korzystny dla powodzian wyrok zostanie utrzymany, będą oni mogli już indywidualnie domagać się od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań z tytułu poniesionych w wyniku powodzi strat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sandomierz, Tarnobrzeg. Sąd wskazał winnych wielkiej powodzi w 2010 roku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie