MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia z Tarnobrzega na ważnym stanowisku w kraju

Marcin RADZIMOWSKI
- Jestem przekonany, że wspólnie z utworzoną grupą roboczą składającą się z dziesięciu specjalistów, proces migracji ksiąg wieczystych doprowadzimy sprawnie do końca - mówi sędzia Robert Pelewicz.
- Jestem przekonany, że wspólnie z utworzoną grupą roboczą składającą się z dziesięciu specjalistów, proces migracji ksiąg wieczystych doprowadzimy sprawnie do końca - mówi sędzia Robert Pelewicz. Marcin Radzimowski
Sędzia Robert Pelewicz - prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu został koordynatorem krajowym do spraw zakończenia migracji ksiąg wieczystych. Jego zadaniem będzie usprawnienie dobiegającego końca procesu przenoszenia treści "papierowych" do systemu informatycznego.

- Nie ukrywam, że ustanowienie mnie przez ministra sprawiedliwości krajowym koordynatorem, odbieram jako wyróżnienie. Jednocześnie jestem przekonany, że wspólnie z utworzoną grupą roboczą składającą się z dziesięciu specjalistów, proces migracji ksiąg wieczystych doprowadzimy sprawnie do końca - mówi sędzia Robert Pelewicz. - Wstępnie zakończenie migracji planowane jest na koniec przyszłego roku.

Zarządzenie w sprawie powołania na stanowisko koordynatora prezesa tarnobrzeskiej "okręgówki" wydał jeszcze minister Jarosław Gowin, jego następca - Marek Biernacki tę akurat decyzję uznał za właściwą. Sędzia Robert Pelewicz ma doświadczenie praktyczne w sprawach migracji ksiąg wieczystych, przed objęciem funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu był kierownikiem Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Nisku. To jeden z najsprawniejszych, pośród 11 wszystkich ośrodków tego typu w kraju.

Do zadań koordynatora krajowego do spraw zakończenia migracji ksiąg wieczystych należało będzie między innymi analizowanie obciążenia sędziów, referendarzy i innych pracowników ośrodków migracyjnych, bieżące monitorowanie procesu migracji w poszczególnych placówkach, ustalenie limitów ksiąg, jakie mają być wprowadzane w określonym czasie, czy wytypowanie ośrodków, w których migracja powinna zakończyć się najwcześniej.

Zakończenie przenoszenia danych z papierowych ksiąg do systemu informatycznego, oznaczało będzie koniec istnienia ośrodków migracyjnych. Zadaniem koordynatora będzie więc także zaproponowanie ministrowi możliwości wykorzystania ośrodków i ich pracowników do innych celów.

Migracja ksiąg wieczystych zapoczątkowana została w lipcu 2003 roku, kiedy to weszła w życie ustawa o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Do przeniesienia było wówczas przeszło 20 milionów ksiąg wieczystych. Dzięki migracji ksiąg ich treści mieszczą się na nośniku informatycznym, przez co dostęp do zapisów będzie ułatwiony. Zamiast przerzucać sterty papierów (jeździć do różnych sądów w kraju), wystarczy w najbliższym sądzie wejść do systemu i wpisać numer księgi, by uzyskać niezbędne informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie