Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sentymentalny szklany spacer przez stary Tarnobrzeg. Widok tych miejsc budzi ciekawość i wspomnienia. Zobacz zdjęcia i film

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
W Tarnobrzegu stanęły kolejne tablice ze szkła ukazujące historię miasta - budynki, które nie przetrwały próby czasu oraz miejsca, które zmieniły się nie do poznania. Budząca ciekawość atrakcja powstała w ramach projektu Szklany Spacer, zapoczątkowanego przez urząd miasta i firmę NSG Group w zeszłym roku nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Teraz można wybrać się na sentymentalny spacer przez stary Tarnobrzeg. Zobaczcie zdjęcia i wideo.

Rynek, zamek dzikowski, drukarnia Cwynara na nowych tablicach Szklanego Spaceru w Tarnobrzegu

Szklany Spacer to ścieżka edukacyjno-historyczna wytyczona we wrześniu 2022 roku nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Szklane tablice z naniesionymi zdjęciami kopalni siarki mają przypominać o historii akwenu. Cztery nowe tablice, które niedawno zamontowano, stoją na tarnobrzeskim Rynku, przed Zamkiem Tarnowskich, miejską biblioteką oraz przy ulicy Mickiewicza.

Tarnobrzeżanie przystają przy tablicach z zaciekawieniem, rozmawiają, wspominają. Podoba im się widok na przedwojenny Rynek przez pryzmat teraźniejszości.

- Widzimy, jakie zmiany tu zaszły na przestrzeni lat. Lubię oglądać stare zdjęcia i zastanawiać się, kto na nich jest. Dla mnie to fascynujące, to takie okno do przeszłości

- mówi pani Anna.

Co prezentują szklane tablice?

  • Drukarnia, poczta i zakład fotograficzny - Stojąc przed tablicą na skwerze nieopodal Urzędu Miasta przy ulicy Mickiewicza patrzymy na dawną zabudowę tej okolicy - drukarnię założoną w 1905 roku przez Franciszka Cwynara, która istniała do 1950 roku; budynek poczty wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku oraz zakład fotograficzny jednego z najsłynniejszych tarnobrzeskich fotografów Józefa Antończyka. Wszystkie te budynki zostały wyburzone w drugiej połowie lat 70. XX wieku.
  • Zamek Tarnowskich w Dzikowie sprzed pożaru - Na zdjęciu widzimy zamek odbudowany wedle projektu włoskiego architekta Francesco Marii Lanciego po wojnach napoleońskich i powstaniu listopadowym w stylu neogotyku angielskiego. Spłonął podczas pożaru w grudniu 1927 roku.
  • Tarnobrzeski Rynek z widokiem na kościół ojców dominikanów - Kamienice wyznaczające Rynek powstały po pożarze miasta w 1888 roku. Widok przedstawia stan z okresu międzywojennego. Kościół dominikański z początków XVIII wieku z dobudowaną wieżą i nawami bocznymi w początkach XX wieku.
  • Tarnobrzeska synagoga - Warto zatrzymać się przy Miejskiej Bibliotece Publicznej od strony Dzikowiaka. Tablica prezentuje starą synagogę powstałą około 1870 roku. W czasie okupacji niemieckiej w synagodze, która znajdowała się na terenie getta, działała firma budowlana Bermann. Po wojnie przez długi czas znajdował się tam magazyn zbożowy. W latach 60. XX wieku rozpoczęto adaptację budynku dla potrzeb biblioteki.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie