Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedemdziesięciu ochotników wzięło udział w sprawdzianie ortograficznym (video, zdjęcia)

Grzegorz LIPIEC, [email protected].
W Miejskim Dyktandzie dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu wzięło udział 70 osób.
W Miejskim Dyktandzie dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu wzięło udział 70 osób. Fot. Grzegorz Lipiec
Tarnobrzeska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży.

Siedemdziesięciu ochotników wzięło udział w miejskim sprawdzianie ortograficznym przez kilkadziesiąt minut musiało się uporać z tekstem najeżonym przeróżnymi językowymi pułapkami.

Wielki sprawdzian ortograficzny odbył się w piątek w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia profesora Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu, wspólnie z miejscową Biblioteką Pedagogiczną.

POKAŻMY PIĘKNO OJCZYSTEJ MOWY

W Polsce coraz więcej mówi się o dysleksji oraz dysgrafii, a według specjalistów jednym ze sposób na naukę zasad ortograficznych jest przede wszystkim ćwiczenie umiejętności poprawnego pisania. Według organizatorów był to tylko jeden z wielu powodów, dla których zdecydowali się przygotować miejskie dyktando.

- Poprzez naszą akcję chcemy promować poprawną polszczyznę oraz kulturę języka ojczystego. Nasze dyktando wzorujemy na inicjatywie nieżyjącej już Krystyny Bochenek - mówi Dorota Paliwoda, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

- W dobie SMS-ów oraz maili język polski ubożeje, dlatego takie dyktanda są bardzo dobrymi inicjatywami, w trakcie których możemy pokazać iż nasz ojczysty język jest naprawdę przepiękny - Karolina Kochańczyk-Sieroń, autorka tekstu, z którym zmagali się uczestnicy dyktanda. - Dlatego w tekście o Jędrzeju walczącym ze swoją tuszą było mnóstwo pułapek ortograficznych oraz duża ilość przymiotników.

PODZIELONE OPINIE

W dyktandzie wzięło udział 70 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega. Sprawdzian ortograficzny pisało także dwóch studentów. Organizatorzy zaprosili do udziału w dyktandzie miejscowych VIP-ów.

Przez kilkadziesiąt minut uczestnicy zmagali się choćby z takimi wyrazami, jak: "hałastra", "rachityczny", "olbrzymie brzuszysko" oraz zdaniami: "Jako nowo mianowany ciemiężca krążyłem za swym druhem wokół domu".

- Tekst był bardzo trudny. Nad wieloma wyrazami musiałem się przez dłuższą chwilę zastanowić - mówi Tomasz Skalski, uczeń jednej z tarnobrzeskich szkół średnich.

- Do udziału w dyktandzie wytypowała mnie nauczycielka z języka polskiego. Dyktando potraktowałem jako dobra zabawę i przy okazji sprawdzian swoich umiejętności ortograficznych - wyjaśnia Arkadiusz Stokłosa z tarnobrzeskiego Zespołu Szkół Społecznych nr 1.

- Ostatnie dyktando pisałem kilkadziesiąt lat temu, ale jestem dobrej myśli - dodał Jurand Lubas, przewodniczący rady miejskiej w Tarnobrzegu, który po zakończeniu sprawdzianu od razu opuścił aulę uczelni w Tarnobrzegu.

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

Czas między zakończeniem pisania dyktanda i ogłoszeniem ostatecznych wyników umilił zebranym występ młodych aktorów z Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, którzy zaprezentowali spektakl profilaktyczny "Wyliczanka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie