Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sienkiewicz w teologicznej odsłonie na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu

KaT
Na krótką rozmowę z ojcem Bielatem zdecydowała się między innymi polonistka Janina Szul, była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu.
Na krótką rozmowę z ojcem Bielatem zdecydowała się między innymi polonistka Janina Szul, była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu. archiwum
Wydaje się, że o Henryku Sienkiewiczu już wszystko zostało napisane i powiedziane. Jednak ostatnie spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu ukazało twórczość noblisty w teologicznym świetle.

Promocja książki tarnobrzeskiego dominikanina ojca Andrzeja Bielata OP pt: "Ocalić Europę. Henryk Sienkiewicz - apologeta chrześcijaństwa i obrońca cywilizacji łacińskiej" w Miejskiej Bibliotece Publicznej pozwoliła mieszkańcom Tarnobrzega nie tylko poszerzyć wiadomości na temat dość pokaźnej spuścizny literackiej najwybitniejszego pozytywisty. Spotkanie z autorem książki, dominikaninem o. Andrzejem Bielatem OP poprowadził Filip Materkowski.

Pełne humoru, wiele wyszukanych anegdot, a także mnóstwo informacji, które co rusz padały z ust dominikanina stały się znakomitą lekcją nie tylko historii XIX wieku, idei ruchu dla wolności, które przyświecały Sienkiewiczowi, ale również spotkaniem z literaturą doby pozytywizmu. - Dysertacja ojca Andrzeja pokazuje, że można patrzeć na twórczość Sienkiewicza okiem teologicznym - wyjaśnił po spotkaniu Filip Materkowski. - - Noblista często sprowadzany jest do kilku szablonowych motywów i tematów, przez co upraszcza się jego wkład w polską literaturę. Tu mamy zaprezentowane zagadnienia, które pozwalają patrzeć na dorobek Sienkiewicza w kontekście obrońcy chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej.

Przygoda dominikanina z Sienkiewiczem zaczęła się dość prozaicznie. Przed swoim wyjazdem do Jałty, zdając sobie sprawę, ile będzie trwała podróż, postanowił zabrać lekturę "Pana Wołodyjowskiego", która miała mu umilić 30-godzinną wyprawę pociągiem. Wtedy też zdał sobie sprawę, że Sienkiewicz nie był jedynie znanym nam obecnie pisarzem, ale również myślicielem, socjologiem, psychologiem i antropologiem. Pierwsze przemyślenia stały się kamieniem węgielnym przyszłej pracy doktorskiej. /

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie