MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siłownia pośród drzew. Metamorfoza parku miejskiego w Nisku dobiega końca (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
Pośród alejek ustawiony jest zegar słoneczny.
Pośród alejek ustawiony jest zegar słoneczny. Konrad Sinica
Można spacerować po nowych alejkach oraz zadbać o tężyznę fizyczną

[galeria_glowna]
Prace przy odnowie zabytkowego parku miejskiego w Nisku dobiegają końca. Do zrobienia zostały jeszcze tylko kosmetyczne poprawki. W parku pojawiły się nowe ławki, lampy i alejki. Jest też plenerowa siłownia i amfiteatr.

Zmiany w parku miejskim widać już przy wejściu, gdzie została ustawiona mapa centrum Niska. Nieco dalej stoi głaz, na którym widnieje nazwa kompleksu. Park nosi imię Marii i Oliviera Resseguier.

MAŁA ARCHITEKTURA

W parku został wybudowany amfiteatr ze sceną plenerową, garderobą i szaletami. Dla spacerowiczów pojawiły się nowe alejki, przy których ustawiono eleganckie ławeczki i stylowe lampy. Są też nowe kosze na śmieci oraz mostek. Uwagę zwracają takie elementy małej architektury jak kamienny stół z siedziskami czy zegar słoneczny. Wśród alejek można też natknąć się na posąg Amorka. Wokół niego ustawione są ławki.

Sporą atrakcją jest plenerowa siłownia, dzięki której mieszkańcy Niska będą mogli zadbać o swoją tężyznę fizyczną w pięknych okolicznościach przyrody. W cieniu parkowych drzew stoi kilkanaście urządzeń, na których można wykonywać różne zestawy ćwiczeń. Siłownia jest zabezpieczona przed wandalami, tuż obok znajduje się kamera monitoringu.

PODWORSKI PARK

Odnowa parku miejskiego w Nisku jest realizowana w ramach projektu "Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku". Koszt prac w parku wynosi około 2 miliony złotych. Cały projekt opiewa na sumę 5,5 miliona złotych, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej w ramach tego projektu odnowiono też planty miejskie, budynek Urzędu Gminy i Miasta Nisko, pomnik Orląt Lwowskich oraz budynek dawnego gimnazjum przy ulicy Kościuszki.

Zabytkowy park miejski w Nisku to jeden z największych tego typu kompleksów w Polsce południowo-wschodniej. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1853 roku. Park z bogatym drzewostanem miał wówczas powierzchnię około 3 hektarów. W latach późniejszych został powiększony do około 17,5 hektara. Jest to dawny park podworski. Jego właścicielami byli Karol von Reichanbach, a od 1868 roku Olivier i Maria Resseguier. W 1911 roku majątek został sprzedany rodzinie Francke. Od 1992 roku park miejski nosi imię Oliviera i Marii Resseguier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie