Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Totalna metamorfoza ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnobrzegu. Pergole, parkingi i nowe rondo. Zobacz zdjęcia z budowy

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Pergole przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnobrzegu pokryje roślinność. Inspiracją dla zabudowy był model Polonu
Pergole przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnobrzegu pokryje roślinność. Inspiracją dla zabudowy był model Polonu Wioletta Wojtkowiak
Asfalt, chodniki, parkingi, pergole - oto metamorfoza ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnobrzegu. Dawna płytówka prowadząca do siedzib wielu firm na etapie remontu straciła miano najgorszej drogi w mieście. Budowana jest od podstaw. W miejscu jej skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego już obowiązuje ruch okrężny. Droga łączy się rondem z obwodnicą Tarnobrzega. Zobacz postęp prac.

Wielka przemiana dawnej tarnobrzeskiej płytówki. Widać już pierwsze efekty remontu ulicy Marii Skłodowskiej-Curie

Ulica Marii Skłodowskiej-Curie na osiedlu Serbinów jest jedną z dziesięciu dróg w Tarnobrzegu gruntownie przebudowywanych dzięki dotacji z pierwszego rozdania Polskiego Ładu. Na jej remont kierowcy i przedsiębiorcy działający pod tym adresem czekali od zawsze.

Prace prowadzi firma PBI. Do wykonania została część prac brukarskich, warstwa ścieralna, oznakowanie, nasadzenia, prace porządkowe. Umowny termin zakończenia robót to 5 sierpnia tego roku.

Pierwsze efekty modernizacji już widać. Skrzyżowanie z ulicą Kwiatkowskiego przebudowano na rondo, obowiązuje już ruch okrężny. W otoczeniu ronda powstaje 18 miejsc parkingowych, docelowo na całej ulicy Marii Skłodowskiej-Curie będzie ich 79.

Mieszkańców ciekawią drewniane konstrukcje w pobliżu dwóch rond. Jak dowiedzieliśmy się pergole były planowanym w ramach przebudowy ulicy M. Skłodowskiej-Curie elementem małej architektury. Pełnić będą funkcję rekreacyjno-wypoczynkową.

Pergole obsadzone zostaną ozdobnymi roślinami: wierzba całolistna Hakuro-nishiki, irga rozesłana Eichholz, tawuła japońska Genpei, trzmielina Fortune'a Silver Queen, klon zwyczajny Golden Globe. W każdej staną ławki.

W założeniu ma to być miejsce na chwilę odpoczynku dla rowerzystów oraz spacerowiczów, którzy już teraz chętnie korzystają z drogi technicznej przy obwodnicy.

Inspiracją wykonania takich elementów małej architektury przy ul. M. Skłodowskiej-Curie był model Polonu, pierwiastka odkrytego w 1898 roku przez Marię Skłodowską-Curie i Pierre'a Curie, a któremu późniejsza podwójna noblistka nadała nazwę na cześć Polski.

Takie będą efekty przebudowy ulicy Marii Sklodowskiej-Curie:

  • Jezdnia utwardzona betonem asfaltowym,
  • rondo na skrzyżowaniu z ulicą Kwiatkowskiego,
  • dostosowanie parametrów technicznych i geometrycznych jezdni dla drogi klasy L,
  • ciągi pieszo - rowerowe utwardzone kostką betonową bezfazową, odseparowane od jezdni,
  • miejsca parkingowe w sąsiedztwie zakładów usługowo - handlowych,
  • oznakowanie pionowe i poziome

Ulica Marii Skłodowskiej - Curie została zmodernizowana do połączenia z ulicą Zwierzyniecką, którą także można dojechać do obwodnicy miasta.

W zakres prac wchodzi także przebudowa magistrali wodociągowej poprzez wyniesienie jej poza obszar jezdni i chodników, budowa kanalizacji deszczowej wraz ze studniami rewizyjnymi, kratami wpustowymi i przykanalikami, zabezpieczenie infrastruktury podziemnej według warunków technicznych zarządców sieci, przebudowa oświetlenia ze zmianą lokalizacji i wymianą lamp, przebudowa tras kablowych średniego napięcia, budowa kanału technologicznego, wycinka drzew i wykonanie nasadzeń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie