Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalne ogródki są ładne i proste do urządzenia

Agata KOWALCZYK [email protected]
Najpiękniejsze ogródki skalne powstają w naturalnych zagłębieniach terenu i skarpach.
Najpiękniejsze ogródki skalne powstają w naturalnych zagłębieniach terenu i skarpach. archiwum
Najpiękniejsze ogródki skalne powstają w naturalnych zagłębieniach terenu i skarpach. Fatalnie prezentują się sztuczne kopczyki z roślinami i kamieniami usypane na równym terenie.

Skalniaki dobrze wyglądają także na pochyłościach otaczających taras. Wystarczy lekko wyniesiony taras obsypać ziemią i uformować półki skalne. Można wykorzystać różnice terenu przy ogrodzeniu, schodach i altance.

Najmniej ciekawe efekty wychodzą, gdy na zupełnie płaskiej działce usypiemy kopczyk ziemi i obłożymy go kamieniami. Taki skalniak wygląda sztucznie.
Podłoże skalniaka nie powinno być zbyt żyzne, gdyż rośliny za szybko rosną i przestają być ładne. Nie może też być całkiem nieurodzajne, bo rośliny skalne mają pewne potrzeby. Jeżeli w ogrodzie nie dysponujemy odpowiednim podłożem wystarczy ziemię ogrodnicza wymieszać z piaskiem w równych proporcjach.

Zapewnić odczyn

Rośliny w skalniaku mają różne wymagania co do odczynu gleby. Musimy zaplanować miejsca dla gatunków wapniolubnych i potrzebujących gleby zakwaszonej. Nie mogą to być niewielkie fragmenty sąsiadujące ze sobą, gdyż po pewnym czasie podłoża zneutralizują się wzajemnie. Korzystnie będzie jeżeli oba rodzaje gruntu będą stanowiły oddzielne części skalniaka lub będą oddzielone murkiem, większymi kamieniami lub schodkami. Można też ich granice obsadzić roślinami lubiącymi odczyn obojętny.

Kamienie to nie tylko ozdoba

Kamienie w skalniaku to nie tylko ozdoba ale namiastka naturalnego środowiska dla roślin. Możemy zastosować otoczaki, odłamy skalne granitu, bazaltu, porfiru, piaskowce, wapienie, dolomity czy zlepieńce.

Ważne jest wybranie jednego rodzaju kamieni. Pamiętajmy, że mają one być tylko tłem i nie powinny tłumić urody roślin barwą, rozmiarami i obfitością.

Lepsze efekty zwykle osiągniemy za pomocą kilku większych głazów niż przy dużej liczbie drobnych.

Sposób układania kamieni zależy od kształtu skalniaka, jego nachylenia, wielkości skalnych odłamków. Lepiej formować z nich różnej długości odcinki na różnych wysokościach skarpy, tak aby uzyskać przenikające się mini tarasy unoszące się i opadające. Kamienie nie będą dobrze wyglądały, jeżeli rozłożymy je na całym zboczu niczym rodzynki w cieście.

Zamiast głazów lub wraz z nimi można zastosować palisadę drewnianą, faszynowe płotki czy podkłady kolejowe. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być dziwaczne konary drzew lub ich korzenie.

Dobra woda

Mając kamienie w skalniaku łatwo wybudujemy kaskadę. Różnica poziomów terenu zapewni spływ wody krętymi strumieniami. Warto zainwestować pieniądze i czas pracy w taką budowlę, bo uzyskami miłe miejsce do relaksu.

Przy bardzo dużych różnicach wysokości terenu zamiast skalniaka lepiej wybudować kamienny murek oporowy. Jeśli zbudujemy go bez zaprawy, a kamienie będą ułożone jeden na drugim ze szparami wypełnionymi ziemią to można między kamienie wsadzić rośliny skalne. Uzyskamy w ten sposób skalniak w murze.

Jeżeli nie dysponujemy dużą działką, to możemy stworzyć namiastkę skalniaka w skrzyni, czy dużej donicy. Wystarczy ładny kamień, trochę żwiru i kilka roślin skalnych i mini skalniak już gotowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skalne ogródki są ładne i proste do urządzenia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie