Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślęzaki kuźnią talentów

Grzegorz LIPIEC
Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury w trakcie Konkursu Teatrów Obcojęzycznych.
Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury w trakcie Konkursu Teatrów Obcojęzycznych. Grzegorz Lipiec
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym działa grupa teatralna, która jest skazana na sukces. Sprawdziliśmy, jaka jest jego tajemnica
Szkolny Teatr Kwadrat po spektaklu „Sie ist er”.
Szkolny Teatr Kwadrat po spektaklu „Sie ist er”.

Szkolny Teatr Kwadrat po spektaklu "Sie ist er".

Każdy konkursowy występ Szkolnego Teatru Kwadrat przynosi kolejne nagrody i wyróżnienia dla młodych aktorów. Sprawdzamy w czym tkwi tajemnica zwycięzców ósmej edycji tarnobrzeskiego Konkursu Teatrów Obcojęzycznych "Na scenę".

Ślęzaki - mała miejscowość w gminie Baranów Sandomierski. Taka sama na pozór, jak tysiące innych wiosek w Polsce. Domy mieszkalne, kościół i szkoła. Życie w tej szkole nie kończy się jednak wraz z dźwiękiem ostatniego dzwonka. Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych otwiera drzwi do "ślęzackiej kuźni talentów".

OSIEM LAT ISTNIENIA

W marcu członkowie Szkolnego Teatru Kwadrat z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach wygrali ósmą edycję Konkursu Teatrów Obcojęzycznych w Tarnobrzegu. Tym razem sukces przyniosła sztuka zatytułowana "Stabheuschrecken etwas von der Karriere", a najlepszym aktorem został Karol Nowaczek.
Zanim jednak nadszedł czas zdobywania nagród i wyróżnień, były trudne początki. W 2003 roku Agata Dobrowolska założyła Szkolny Teatr Kwadrat. Nikt wtedy nawet nie sądził, że będzie odnosił on niekończące się pasma sukcesów. Pani Agata to człowiek z pasją, doświadczeniem, świetnym warsztatem i reżyserią, jest dobrym duchem tego zespołu. Zaszczepiła w młodzieży miłość do sztuki, do teatru. W 2006 roku do Kwadratu dołączył Łukasz Jugo, nauczyciel języka niemieckiego i od tego momentu jest to teatr dwujęzyczny, co jest fenomenem na skalę lokalną. Z taką samą finezją i lekkością, poczuciem humoru aktorzy grają na scenie w języku niemieckim, jak i polskim.

- Początki zawsze są trudne. Stroje, dobór repertuaru, zachęcenie dzieci do udziału w zajęciach szkolnego teatru - wspominają pedagodzy. - Konkurs Teatrów Obcojęzycznych w Tarnobrzegu zawsze traktujemy bardzo poważnie i jesteśmy przy tym oryginalni, bo niemal wszyscy wystawiają sztuki w języku angielskim, a my w niemieckim.

SUKCESY

Na kartkach historii Kwadratu są sukcesy, których nie powstydziłaby się żadna profesjonalna grupa teatralna: nagroda w I Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych "O Gęsie Pióro" w Stalowej Woli, zwycięstwo w powiatowym konkursie jasełkowym, pierwsza nagroda w V Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych "O Gęsie Pióro" w Stalowej Woli i wreszcie od 2006 roku miejsca na podium w Konkursie Teatrów Obcojęzycznych w Tarnobrzegu (tylko w 2008 roku aktorzy ze Ślęzaków byli poza pierwszą trójką - przypomina autor).

Oprócz wyróżnień grupowych przez cały okres istnienia teatrzyku nagrody otrzymywali także aktorzy Kwadratu: Maria Kulig za rolę Macochy w spektaklu "Schneewittchen" - "Królewna Śnieżka" w Konkursie Teatrów Obcojęzycznych "Na scenę" w 2008 roku, Dominika Pasek zdobyła ten zaszczytny tytuł w 2010 roku za rolę Sary w spektaklu "Sie ist er", a Karol Nowaczek w 2011 roku, kiedy został doceniony za rolę Floriana w spektaklu "Stabheuschrecken etwas von der Karriere".

- Nie spodziewałem się, że zdobędę takie wyróżnienie. Jest to miłe uczucie, które sprawia, że chciałbym być jeszcze lepszy. Oczywiście nic nie dzieje się przypadkiem, a na próbach wszyscy musimy dawać z siebie wszystko, aby potem cieszyć się z nagród - mówi Karol Nowaczek.
Aktorzy swój udział w Kwadracie traktują jak dobrą zabawę, przy okazji której zdobywają nowe umiejętności.

SOLIDNE PRZYGOTOWANIE

- Kwadrat pokonuje uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z Niska, ze Stalowej Woli, z Mielca i Tarnobrzega, jury konkursowe co roku wysoko ocenia umiejętności aktorskie i językowe naszych uczniów - mówi Łukasz Jugo, jeden z opiekunów artystycznych Szkolnego Teatru Kwadrat ze Ślęzaków. - A wszystko to także za sprawą solidnego warsztatu metodycznego języka niemieckiego. Od tego roku uczniowie szlifują umiejętności językowe w klasie o zwiększonej liczbie godzin języków angielskiego i niemieckiego.

Uczniowie ze Ślęzaków co roku zdają certyfikaty wiedzy z języka niemieckiego (FIT 1 i 2) dzięki współpracy ze Szkołą Języków Obcych i Zarządzania Promar w Rzeszowie i Instytutem Goethego w Monachium. Taka baza aktorska i umiejętności językowe muszą zaowocować sukcesem.
Po sukcesie na tegorocznej edycji "Na scenę" 2011 zespół szykuje swoje umiejętności i zbiera siły do Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów "O Gęsie Pióro" w Stalowej Woli. Potem ogromne zdolności artystyczne uczniów z miejscowości Ślęzaki będą podziwiać mieszkańcy gminy Baranów Sandomierski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie