Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co się zmieniło w prawie przed wyborami parlamentarnymi

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Do 9 października jest coraz mniej czasu. Sprawdź najważniejsze terminy i dowiedz się do kiedy należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Klika ważnych terminów w wyborczym kalendarzu
do 4 września - utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej
do 9 września - podanie do wiadomości publicznej informacji o siedzibach i obwodach komisji wyborczych
do 16 września - zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych
do 18 września - powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych
do 19 września - zgłaszamy w urzędzie gminy lub miasta chęć głosowania korespondencyjnego - pakiety otrzymamy na 7 dni przed głosowaniem. Także do 19 września osoby niewidome lub niedowidzące zgłaszają w gminie, w którym obwodzie będą głosować z pomocą nakładki z alfabetem Braille'a
do 26 września - składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie
do 29 września - podanie przez okręgowe komisje wyborcze informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz senatorów
do 4 października - składanie wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców
7 października - zakończenie kampanii wyborczej
9 października - od godziny 7 do 21 - głosowanie

Wybory parlamentarne 2011 na Podkarpaciu. Kandydaci, sondaże, wyniki

Nowy kodeks wyborczy wprowadził kolosalne zmiany, które odczujemy już podczas jesiennych wyborów parlamentarnych.

Sprawdź, co się zmieniło w prawie przed wyborami parlamentarnymi?

KODEKS NA PRZYSZŁOŚĆ

Jesienne wybory parlamentarne będą pierwszymi, które odbywają się po wejściu w życie kodeksu wyborczego. Nowe prawo określiło kompleksowo zasady przeprowadzania wyborów do wszystkich organów władzy.

Głosowanie, bez względu na rodzaj wyborów, odbywać się już będzie w takich samych godzinach, czyli 7-21. Dotąd bywało różnie. W wyborach do parlamentu głosowaliśmy od 6 do 20, a na przykład w samorządowych od 8 do 22. To już historia.

Kolejną nowością i to ważną choćby ze względu na możliwość zwiększenia wyborczej frekwencji, jaką daje kodeks, jest możliwość głosowania przez dwa dni. O tym, czy głosowanie będzie jedno-, czy dwudniowe, decydować będzie osoba zarządzająca wybory, czyli prezydent (wybory parlamentarne), premier (wybory samorządowe), marszałek sejmu (wybory prezydenckie). Wybory parlamentarne 2011 roku będą jednodniowe.

Nowe prawo wprowadziło między innymi okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu. Jak sprawdzi się ten sposób elekcji, przekonamy się już 9 października.

ŁATWIEJ DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Według Zbigniewa Kantorowicza z tarnobrzeskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego nowe prawo idzie także z pomocą osobom niepełnosprawnym.

- Oprócz możliwości głosowania korespondencyjnego, które pozwoli oddać głos wielu osobom niepełnosprawnym, pojawił się zapis pozwalający na użycie nakładek z alfabetem Braille'a przy głosowaniu osób niewidomych lub niedowidzących - wyjaśnia Zbigniew Kantorowicz. - Takie osoby muszą do 19 września powiadomić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o tym, w jakim lokalu wyborczym będą głosować.

KORESPONDENCJA

Wprowadzono też ułatwienia dla osób przebywających poza granicami Polski. Będą one mogły zagłosować korespondencyjnie. Do 19 września przed wyborami wyborca będzie mógł zgłosić chęć udziału w głosowaniu konsulowi. Następnie otrzyma tak zwany pakiet wyborczy, czyli kartę do głosowania, kopertę zwrotną oraz oświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu. Kopertę trzeba będzie wysłać do konsula, który przekaże ją komisji wyborczej.

Korespondencyjnie głosować mogą również osoby niepełnosprawne. Pakiety wyborcze trafią do tych osób, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego na siedem dni przed 9 października.

WAŻNE

Wśród szeregu dat w kalendarzu wyborczym warto wyróżnić przede wszystkim te, które dają nam szansę oddać głos w wyborach. I tak wyborcy niepełnosprawni składają wniosek o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie do 26 września.

- W kalendarzu wyborczym wskazana jest data 25 września, ale jako, że jest to niedziela, czyli dzień ustawowo wolny od pracy, to termin ten jest przesunięty na 26 września - wyjaśnia Zbigniew Kantorowicz.

Natomiast 4 października mija termin składania wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie